Avto > Iz druge roke
13184 ogledov

Ne počnite tega: Marsikateri voznik bo te dni povzročil škodo na vozilu

Zaledeneli brisalci Saša Despot
Brisalniki so pozimi gotovo najbolj obremenjeni del avtomobila, kar je tudi njihov namen, saj z vetrobranskega stekla odstranjujejo vodo, prav tako pa tudi sneg in umazanijo. Veliko število voznikov v ledenih jutrih naredi napako, zaradi katere jim je lahko kasneje žal.

Ledeno mrzlo vreme je eno najbolj napornih delov leta za brisalce. Najhitreje jih uničimo tako, da jih vklopimo, da zadrsajo po s skorjo ledu prekritem steklu. Led razcefra njihovo posebno konico iz mehkega materiala. 

Druga zelo pogosta napaka voznikov in voznic pa je, da skušajo med jutranjim čiščenjem stekla brisalce na silo trgati od podlage. V obeh primerih se povzročijo nepopravljive poškodbe, najbolj očitna posledica pa je sled mokrote na steklu med delovanjem in posledično slaba vidljivost. Rešitev je le menjava brisalcev za nove in nepotreben strošek.

Brisalci stikalo | Avtor: Profimedia Profimedia

Težava pri skoraj vseh novejših avtih je, da so zaradi boljše aerodinamike proizvajalci vozil brisalce "skrili", tako da je ležišče delno zakrito s pokrovom motorja. To pa pomeni, da brisalca v sklenjenem položaju ni več mogoče dvigniti stran od stekla, kot smo bili vajeni nekoč.

Kaj lahko torej storimo, da bi bili bolje kos zimskim razmeram?

Redno čistite stekla

Glavna funkcija brisalnikov je brisanje vode s površine prednjih in zadnjih šip. Seveda brišejo tudi umazanijo, ki pa nanje ne vpliva najbolje. Več, kot na steklu ostane ostankov insektov, odpadlega listja ali soli in peska s tal, več možnosti je, da se bodo stične površine metlice s steklom natrgale. Dobro je torej, da šipe čistite tudi na druge načine in ne zgolj z brisalniki. Ob vsakem obisku bencinske črpalke lahko denimo očistite tudi okna, lahko pa to kdaj storite tudi doma. Vzelo vam bo le malo časa, korist pa je lahko velika.

Brisalci | Avtor: Licht-test.de Licht-test.de

Brisalnike nagnite stran od stekla

Brisalnikom je seveda vseeno, če med nočnim postankom avtomobila ostanejo na steklu, vendar pa silovito trganje z zamrznjenega stekla lahko na njihovih površinah povzroči raztrganine, ki hitro vodijo k potrebo po zamenjavi z novimi. Če torej avtomobil puščate na prostem, je brisalnike na nosilcih dobro nagniti stran od stekla. Na sodobnih avtomobilih je to sicer malo težje, saj so brisalniki skriti za motornim pokrovom in jih v običajnem položaju ni mogoče nagniti. Voznik mora torej v navodilih najti napotke, kako jih postaviti v servisni položaj, ki omogoča njihovo nagibanje. Pogosto je dovolj že, če ročico za vklop brisalnikov dalj časa držite v spodnjem položaju.

Z brisalniki ne strgajte ledu

Metlice brisalnikov najhitreje uničite, če z njimi strgate led s površine stekla. Zato je zelo pomembno, da pred uporabo brisalnikov s stekla odstranite ves led. Tisti, z gretjem sprednjega in zadnjega stekla, so v tem primeru na boljšem, sicer pa se pripravite na malo telovadba na svežem jutranjem zraku. Stekla tudi ne čistite s curkom pralne tekočine, saj se bodo hkrati vključili tudi brisalniki in se poškodovali. Najbolj udobno bo, če vključite gretje in zrak usmerite v vetrobransko steklo ter malo počakate. Ko se bo malo odpustil, bo led laže šel s stekla. A pazite, da brisalniki ne bodo v samodejnem načinu, saj bo tipalo po zagonu motorja led prepoznalo kot oviro in vključilo brisalnike.

Vetrobransko steklo | Avtor: Policija Policija

Ne pozabite na zimsko čistilo

Poletno čistilo za stekla takoj po padcu temperatur nadomestite z zimskim. Tudi, če je namenjena hujšemu mrazu od najhujšega, na katerega boste naleteli, ni nič narobe. Ob tem upoštevajte: ko v posodo tekočine za pranje stekel nalijete zimsko čistilo, tega pošljite tudi skozi cevi in šobe in upoštevajte, da so cevi lahko precej dolge. To velja predvsem za pranje zadnje šipe. Če tega ne boste storili, vam pri temperaturah malo pod ničlo ne bo pomagalo niti, če je v posodi tekočina, ki prenese petdeset stopinj pod ničlo.

V avtomobilu vedno imejte rezervo

Brez čistilne tekočine v posodi so pozimi brisalniki brez moči, zato je dobro v prtljažniku imeti rezervno tekočino. Čeprav jo lahko kupite na prav vseh bencinskih črpalkah, se vam lahko zgodi, da vam je bo zmanjkalo natanko tam, kjer je ne boste mogli kupiti. To toliko bolj velja za avtomobile, ki so opremljeni tudi s čistilniki žarometov in torej porabijo zelo veliko tekočine. Zakonodaja namreč zahteva, da se pranje žarometov vključi vsakič, ko voznik zažene motor ali vžge žaromete, poteka pa pod tlakom 2,5 bara. Postopek se ponovi po vsakem desetem pranju vetrobranskega stekla. Poraba čistila je torej velika, zato ga lahko hitro zmanjka kljub temu, da so avtomobili s tem sistemom običajno opremljeni z večjimi posodami za čistilno sredstvo.

Strgalo za led | Avtor: Žurnal24 Žurnal24

Pravočasno zamenjajte metlice

Nihče ne more natančno reči, kdaj je pravi čas za menjavo brisalnikov. Proizvajalci jim sicer napovedo dolgo življenjsko dobo, a je ta v praksi običajno veliko krajša in odvisna od uporabe. Kdaj je torej dobro zamenjati brisalnike? Da je čas za menjavo, vozniki vidi kar sam, saj za brisalnikom ostajajo široki pasovi vode in umazanije ali pa začne odskakovati od površine stekla. Varčevanje pri nakupu novih brisalnikov se ne splača, saj je tudi od dobre kakovosti gume odvisno trajanje metlic.

dezurni@styria-media.si

Komentarjev 1
  • Avatar jezeran
    jezeran 07:56 21.januar 2024.

    kupiš zimsko čistilo v razpršilu, pošpricaš počakaš par minut in to je to. Kdo še drgne.