Zaščita z mlečnimi zdelki

Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Raziskave so pokazale, da imajo ljudje, ki večkrat dnevno zaužijejo polnomastne mlečne izdelke, za 23 odstotkov manjše tveganje za razvoj sladkorne bolezni tipa dva.
Oglej si celoten članek

Raziskava centra za sladkorno bolezen Univerze v Lundu na Švedskem potrjuje ugotovitve več epidemioloških raziskav, da pogosto uživanje mlečnih izdelkov lahko deluje zaščitno. Prehranske maščobe lahko vplivajo na presnovo glukoze in odzivnost na inzulin, zato imajo lahko odločilno vlogo pri razvoju sladkorne bolezni tipa dva, so sporočili na EASD.

Kongres Evropskega združenja za raziskovanje sladkorne bolezni (EASD), ki je ta teden potekal na Dunaju, je bil tudi letos priložnost za predstavitev številnih raziskav in novih dognanj o zdravljenju sladkorne bolezni in preprečevanju zapletov. Raziskave so pokazale, da lahko zamenjava nasičenih maščob z enkrat nenasičenimi in poli nenasičenimi maščobami pomaga pri preprečevanju sladkorne bolezni tipa dva. Pri tem v centru za sladkorno bolezen Univerze v Lundu kot boljšo izbiro predlagajo maščobe rastlinskega izvora.

V tej novi raziskavi so se osredotočili na vnos glavnih virov prehranskih maščob, razdeljenih glede na vsebnost maščob, in povezanost s tveganjem za razvoj sladkorne bolezni tipa dva. V raziskavi je sodelovalo okoli 27 tisoč posameznikov, starih od 45 do 74 let, med njimi je bilo šestdeset odstotkov žensk. V 14 letih spremljanja so odkrili 2.860 primerov sladkorne bolezni tipa dva.

Raziskava je pokazala, da imajo ljudje, ki večkrat dnevno zaužijejo polnomastne mlečne izdelke (osem ali več porcij), za 23 odstotkov manjše tveganje za razvoj sladkorne bolezni tipa dva kot tisti, ki dnevno zaužijejo samo eno porcijo ali manj.

Povečano uživanje smetane, trideset mililitrov ali več dnevno, v primerjavi s tistimi, ki zaužijejo 0,3 mililitra smetane ali manj dnevno, je povezano s 15-odstotnim zmanjšanjem tveganja za nastanek sladkorne bolezni tipa dva. Po ugotovitvah raziskovalcev tudi uživanje polnomastnega mleka zmanjšuje tveganje, in sicer za dvajset odstotkov, če primerjamo ljudi, ki so dnevno zaužili 180 mililitrov polnomastnega mleka na dan, in tiste, ki ne uživajo polnomastnega mleka. Kot so poudarili, pa niso odkrili nobene povezave med uživanjem hrane z nizko vsebnostjo maščob in tveganjem za razvoj sladkorne bolezni tipa dva.

Uživanje večjih količin rdečega mesa ali mesnih izdelkov, ne glede na vsebnost maščob, pa je povezano s povečanim tveganjem za nastanek sladkorne bolezni tipa dva. Kot so pojasnili, je bilo povečano tveganje za razvoj bolezni višje pri uživanju obrokov z nižjo vsebnostjo maščob kot pri uživanju obrokov z višjo vsebnostjo maščob.

Po besedah vodje raziskave Ulrike Ericson zmanjšanje tveganja za razvoj sladkorne bolezni tipa dva pri pogostem uživanju polnomastnih mlečnih izdelkov kaže, da mlečne maščobe vsaj delno pojasnjujejo zaščitno povezanost med mlečnimi izdelki in to boleznijo. Ugotovitve raziskovalcev po njenem mnenju kažejo, da imajo v nasprotju z maščobami živalskega izvora maščobe, značilne za mlečne izdelke, lahko zaščitno vlogo pri razvoju sladkorne bolezni tipa dva.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 0

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.