Za rakave bolnike v Sloveniji na voljo novo zdravilo

Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
V Sloveniji odslej na voljo zdravilo za enega od podtipov raka dojk.
Oglej si celoten članek

Bolnikom v Sloveniji je odslej na voljo prvo in edino tarčno zdravilo za napredovalega raka dojk. Kot so sporočili iz Novartisa, je zdravilo z učinkovino alpelizib novo upanje za bolnike z napredovalim rakom dojk s specifično mutacijo gena PIK3CA, ki imajo navadno slabšo splošno prognozo.

Alpelizib je prvo in edino zdravilo, posebej odobreno za ljudi z napredovalim rakom dojk, katerih tumorji vsebujejo mutacijo gena PIK3CA, ki spodbuja rast tumorja in je povezana s slabim odzivom na zdravljenje. Kot so sporočili iz Novartisa, poznavanje statusa PIK3CA omogoča zdravnikom, da bolje pripravijo osebni načrt zdravljenja za bolnike. Bolniki z napredovalim rakom dojk so lahko izbrani za zdravljenje z alpelizibom na podlagi prisotnosti mutacije PIK3CA v vzorcih tumorjev.

Zdravilo se uporablja v kombinaciji s fulvestrantom za zdravljenje postmenopavznih bolnic in moških z lokalno napredovalim ali metastatskim rakom dojk, pozitivnim na hormonske receptorje in negativnim na receptorje za humani epidermalni rastni faktor z omenjeno mutacijo. Zdravilo se uporablja po napredovanju bolezni po endokrinem zdravljenju v obliki monoterapije.

V Sloveniji vsako leto 3501 primerov

V Sloveniji vsako leto za napredovalim rakom dojk zboli okrog 3501 ljudi, po vsem svetu pa 334.000 ljudi. Od tega ima približno 40 odstotkov tistih s podtipom HR+/HER2- mutacijo PIK3CA, kar je povezano s slabo prognozo.

Evropska komisija je alpelizib odobrila julija 2020. Ta odobritev je sledila pozitivnemu mnenju, ki ga je maja 2020 podal Odbor za zdravila za uporabo v humani medicini pri Evropski agenciji za zdravila (EMA). Učinkovino za to zdravilo proizvajajo v Novartisovih Tehničnih dejavnostih v Mengšu.

Slovenija je po poročanju Radia Slovenija ena redkih držav, kjer je to zdravilo dostopno. Na Onkološkem inštitutu so že zdravili bolnice v programu sočutne uporabe, še preden je bilo zdravilo registrirano. V okviru programa, ko proizvajalec daje na voljo zdravila brezplačno, na OI zdravijo 25 bolnic. Gre sicer za drago zdravilo, saj mesečno zdravljenje stane med 3000 in 4000 evrov, povprečni čas jemanja pa je leto dni.

dezurni@zurnal24.s

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 1

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.