Tako se je že razširila angleška različica pri nas

Foto: Profimedia
Foto: Profimedia
Delež angleške različice med vzorci vključenimi v presejalno sekveniranje v različnih časovnih obdobjih narašča od zadnjega tedna januarja in je v desetem presejalnem obdobju že dosegel 22 odstotkov vseh vključenih vzorcev.
Oglej si celoten članek

Inštitut za mikrobiologijo in imunologijo je predstavil rezultate sekveniranja vzorcev, ki so jih odvzeli od 1. do 7. marca. Pregledali so 562 vzorcev, kar predstavlja 26 odstotkov vseh pozitivnih vzorcev na IMI. Od tega je bilo 63 odstotkov iz osrednjeslovenske regije, 15 odstotkov iz goriške regije, po 5 odstotkov iz jugovzhodne in zasavske regije, 3 odstotke iz obalno-kraške regije in po 1 odstotek iz gorenjske, posavske, podravske, primorsko-notranjske, savinjske in koroške regije. Devet vzorcev je pripadalo osebam, ki imajo stalno prebivališče v tujini.

Angleško različico virusa (B.1.1.7) so do zdaj potrdili pri skupno 290 osebah. Pri 28 osebah je epidemiološka anamneza pokazala, da gre za potencialen vnos iz tujine, pri preostalih pa tega ni bilo. V teh primerih je tako najbolj verjetno, da so se s to različico okužili v Sloveniji. 

Delež angleške različice med vzorci vključenimi v presejalno sekveniranje v različnih časovnih obdobjih narašča od zadnjega tedna januarja in je v desetem presejalnem obdobju že dosegel 22 odstotkov vseh vključenih vzorcev.

Foto: Inštitut za mikrobiologijo in imunologijo prisotnost različic

Južnoafriško različico (B.1.351)so potrdili pri 11 osebah. Do zdaj so omenjeno različico dokazali pri 19 osebah. V 17 primerih ni bilo jasne epidemiološke anamneze za potencialni neposredni vnos iz tujine, kar pomeni, da je do prenosa prišlo v Sloveniji. V dveh primerih pa gre za osebi, ki sta pripotovali iz Tanzanije. 

V desetem presejalnem obdobju niso našli novega primera brazilske različice virusa (P1), so pa ugotovili višje deleže posameznih za brazilsko različico značilnih mutacij v različnih kliničnih vzorcih.

Do zdaj je bilo potrjenih tudi 16 primerov t.i. nigerijske različice (A27). Gre za vzorce iz osrednjeslovenske in jugovzhodne regije. 

V dvanajstih vzorcih iz osrednjeslovenske in jugovzhodne regije so potrdili različico A.27. Gre za različico, ki je najbolj razširjena v francoski čezmorski skupnosti Mayotte, primere so potrdili tudi v Združenem kraljestvu, na Nizozemskem, Danskem in v Turčiji.  

Foto: Inštitut za mikrobiologijo in imunologijo prisotnost različic

dezurni@zurnal24.si

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 1

  • 07:52 20. Marec 2021.

    Pa zakaj hudiča se širi, če smo zaprti, imamo policijsko uro, nosimo maske si neštetokrat razkužujemo roke?? Nekaj tu ne …

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.