Obstajajo jasni dokazi, da kajenje marihuane povečuje težave s krvnim pritiskom. Ameriški raziskovalci z univerze v Georgiji podarjajo, da je verjetnost za smrt zaradi posledic visokega tlaka pri kadilcih marihuane kar trikrat višja, tveganje pa se iz leta v leto povečuje.
Pozitivni učinki marihuane
Kot je znano, se je več držav odločilo legalizirati marihuno, tudi zaradi nekaterih pozitivnih učinkov na zdravje. Marihuana dokazano blaži vrtoglavico, ki jo povzroča kemoterapija, blaži kronične bolečine in pomaga ljudem k hitrejšemu spancu. V eni od študij se je izkazala za učinkovito zdravilo pri krčih zaradi multiple skleroze, v drugi, da marihuana blaži epilepsijo.
Avtorji raziskav zadnje raziskave, v kateri je sodelovalo 1200 ljudi, opozarjajo, da bi morale države, kjer je marihuana dekriminalizirana oziroma, nemeniti več pozornosti potencialnim, socialnim in gospodarskim tveganjem takšne odločitve : Uvedba legalizacije marihuane je delno posledica ugotovitev, da posušen cvet konoplje koristi, če se ga uporablja v medicinske namene, kar pomeni, da je v tem primeru verjetno neškodljiv," je dejala ena od avtoric študije Barbara Rekkam Yankey, ena od avtorjev študije, objavljene v publikaciji združenja evropskih kardiologov - "European Journal of Preventive Cardiology".
"Če uporaba konoplje vpliva na razvoj srčno-žilnih bolezni, kar na koncu povzroči smrt posameznika, bi morali oblikovalci zdravstvenih smernic držav po drugi stani razmisliti o zaščiti svojih ljudi," je dodala avtorica študije
Čeprav se marihuana lahko uporablja v medicinske namene, po drugi stani ta rastlina vsebuje okoli 400 kemičnih snovi. Nekatere od njih delujejo antibakterijsko, druge povzočajo sprostitev, čeprav pri nekaterih sprožijo tudi hude halucinacije. Konoplja namreč vsebuje psihoaktivne THC snovi (delta-9-tetrahidrokanabinola).
Rezultati raziskave med 1213 dvajsetletniki iz ZDA je pokazala, da so ti mladi povprečno 11 let uživali marihuano. V tej populaciji anketirancev so zabeležili skoraj tri in pol krat večje tveganje za smrt zaradi posledic hipertenzije, kot pri tistih, ki so navedli, da marihuane nikoli niso kadili. Ugotovljeno je bilo, da se tveganje poveča z vsakim letom kajenja: "Marihuana stimulira simpatični živčni sistem, poveča srčni utrip krvni tlak in potrebo po kisiku," je pojasnila znastvenica.
Nekateri znanstveniki, ki v raziskavi niso sodelovali, opozarjajo na nujnost ponovitve študije, ki po njihovem vzbuja skrb: "Glede na razširjeno prepričanju o neškodljivosti konoplje, zadnja študija govori v prid prejšnjih, ki so pokazale na škodljivosti le-te na zdravje ljudi " je dejal Ian Hamliton, predavatelj na univerzi v Yorku v Veliki Britaniji.
Če je to edina slaba stran marihuane, naj naredijo naslednjo študijo tako, da vzamejo za primerjavo kadilce tobaka. Po taki …
1213 dvajsetletniki iz ZDA je pokazala, da so ti mladi povprečno 11 let uživali marihuano Ja so pričeli že pri …
Kere buče