Čeprav je vlada spremenila strategijo bitke s covidom-19 in se odločila, da se bo odslej predvsem zanašala na pogoje PCT, je vodja strokovne skupine za covid-19 Mateja Logar v oddaji 24 UR zvečer pojasnila, da določeni ukrepi ostajajo. "Gre za splošne ukrepe: nošenje mask, kadar ni pogoja PCT, upoštevanje higiene kašlja, vzdrževanje medsebojne razdalje, razkuževanje rok, ustrezno prezračevanje. Brez tega ne moremo računati, da se okužbe ne bi širile," je dejala. Kot najbolj pomembno pa je izpostavila zadostno precepljenost, ki nam bo po njenih besedah omogočila mirno poletje in jesen.
"Smo v zaostanku, računali smo, da bomo do začetka poletja dosegli 60 odstotkov, žal je odstotek nižji," je priznala. A vsak, ki se odloči za cepljenje, pomembno prispeva k temu, da bodo šole odprte ter da bo zdravstvo in gospodarstvo funkcioniralo, je dodala.
Po njenem mnenju bo odločitev, da testiranje ne bo več brezplačno, spodbudila cepljenje. "Tako je bilo v Franciji. Dva milijona ljudi se je takoj po tem odločilo za cepljenje. Test nekaj pove tistih 48 ur, a ne nudi nobene zaščite," je razložila. Upa, da bo situacija jeseni in pozimi takšna, da zapiranje ne bo potrebno. Kot je dejala, bo pomembno merilo tudi število postelj v intenzivni enoti. "Če bi bil pritisk na bolnišnice velik, bi bilo treba razmišljati o dodatnih ukrepih, vključno z zapiranjem."
Trenutno zdravnikom največ težav povzroča različica delta, ki se hitro širi v populaciji. Kljub temu pa so po besedah Mateje Logar vsa cepiva učinkovita tudi proti tej različici. "Podatki se zbirajo, po potrebi se bomo odločali tudi o tretjem poživitvenem odmerku," je sklenila.
cepljenje. po prvi cigareti še nihče ni umrl. in tudi po stoti ne. po 10 letih po prenehanju kajenja pa …
Beovićka mi že razmišljamo o zapiranju .. tebe in tebi podobnih... in o tem da ključ po zaprtju izgubimo!
Podatki se zbirajo, po potrebi se bomo odločali tudi o tretjem poživitvenem odmerku," je sklenila. Torej čaka na ukaz prishtinskega …