Alarm? Toliko postelj za intenzivno nego imamo trenutno v Sloveniji

Foto: Epa
Foto: Epa
V nekaj dnevih se je zelo povečalo število bolnikov, ki zaradi koronavirusne bolezni potrebujejo intenzivno terapijo. Trenutno je na intenzivnih negah po slovenskih bolnišnicah 56 bolnikov, še štirinajst dni nazaj jih je bilo 22.
Oglej si celoten članek

V ponedeljek je bilo ob 4326 opravljenih testih po podatkih NIJZ potrjenih 794 primerov okužb s Sars-CoV-2. Delež pozitivnih testov je bil 18,35 odstoten. 

Umrla sta dva bolnika s covidom-19. V bolnišnicah se zdravi 313 bolnikov s covidom-19, od tega jih 56 potrebuje intenzivno zdravljenje. S pomočjo ventilatorja diha 38 bolnikov.

Trenutno na voljo 100 postelj 

V slovenskih bolnišnicah je trenutno na razpolago 100 postelj za intenzivno nego bolnikov s covidom-19, po potrebi pa se te zmogljivosti lahko razširijo na 136 postelj, je zapisalo ministrstvo za zdravje v odgovoru na poslansko vprašanje Bojane Muršič.

Klinika za infekcijske bolezni in vročinska stanja Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana je imela v ponedeljek na razpolago skupno 88 postelj za zdravljenje bolnikov s covidom-19, od tega 26 postelj za intenzivno terapijo.

Ministrstvo zbira ključne podatke o razpoložljivosti oz. zasedenosti bolnišničnih postelj, ključni medicinski opremi, stanju zalog glede na določen obseg in vrsto zaščitnih sredstev ter druge podatke, povezane s covidom-19. Vse spremembe na področju posteljnih kapacitet bolnišnice sproti sporočajo v posebno aplikacijo za poročanje ministrstvu.

V načrtu dejavnosti ob epidemiji nalezljive bolezni je ministrstvo opredelilo najpomembnejše organizacijske ukrepe in naloge, ki se nanašajo tudi na posteljne kapacitete.

Postelje tudi v dijaških ali študentskih domovih, hotelih... 

Foto: Epa covid-19 Tako bodo morale bolnišnice spremeniti namembnost prostorov, če bodo morale povečati posteljne zmogljivosti.

Prav tako je predvideno zagotavljanje dodatnih posteljnih zmogljivosti zunaj zdravstvenih ustanov, denimo v dijaški ali študentskih domovih, zdraviliščih, hotelih, športnih dvoranah itd.

Ob tem so na ministrsvu pojasnili načrtovana vlaganja v UKC Ljubljana, ki so povezana z oskrbo bolnikov s covidom-19. "Ministrstvo bo do leta 2025 izvedlo najbolj nujne investicije za ureditev optimalnih prostorskih zmožnosti in zagotovitev opreme za učinkovito obravnavo nalezljivih bolezni in njihovo spremljanje," so zapisali. 

Siva cona za potrebe obvladovanja covida-19 je bila za UKC Ljubljana marca vzpostavljena v drugem nadstropju diagnostično-terapevtskega servisa in pritličju urgentnega kirurškega bloka. Zaradi tega pa so se določeni programi za čas epidemije začasno zaustavili oz. se niso mogli izvajati. Zato nameravajo vzpostaviti sivo cono v že več kot desetletje praznih prostorih Zavoda za varstvo pri delu s čimer bi dobili dodatnih 42 postelj. 

Slovenija Trboveljska bolnišnica zaprta

Foto: UKC LJ Covid-19: UKC Ljubljana, vhod Ob tem na ministrstvu navajajo, da je UKC Ljubljana pripravil načrt scenarijev v primeru porasta števila bolnikov s covidom-19. V prvi fazi je v prostore bolnišnice Petra Držaja v Šiški predvidena selitev bolnikov z infekcijske klinike, ki nimajo covida-19, v peti fazi pa tudi za bolnike s covidom-19.

dezurni@zurnal24.si

 

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 5

  • 14:54 20. Oktober 2020.

    Bolnica Franja leta 1944 jih je mela več,nekdo se dela norca in laže?Sploh pa delajo nepotrebno paniko zarad tega bacilčka,ker …

  • 14:34 20. Oktober 2020.

    To je v osnovi manj kot 13.3.2020 ... zanimivo ...

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.