Otroci in celo vnuki kadilca lahko razvijejo to motnjo

Foto: Profimedia
Foto: Profimedias
Kajenje vpliva na kognitivne sposobnosti potomcev.
Oglej si celoten članek

Kajenje je povezano s številnimi vrstami raka, boleznimi dihal, boleznimi srca in ožilja ter mnogimi drugimi, kot so sladkorna bolezen, motnje erekcije, revmatoidni artritis idr. Kajenje matere med nosečnostjo ima škodljive učinke na zdravje še nerojenega otroka in na izide nosečnosti. Dolgotrajna izpostavljenost nekadilcev tobačnemu dimu prav tako privede do škodljivih učinkov na zdravje, podobnih tistim pri kadilcih.

Je to mogoče? Nekateri se še vedno ne zavedajo: Septembra policija obravnavala 45 primerov

Zdaj je raziskava pokazala, da lahko očetovo kajenje vpliva na kognitivne sposobnosti njihovih potomcev, tudi pri vnukih. Raziskovalci Državne univerze na Floridi izpostavljajo, da ta vpliv škodljivih snovi v cigaretih ni le neposreden ( izpostavljenost otroka dimu), kaže se tudi na genetskih spremembah spermijev.

To so že vedeli

Foto: Profimedia Kajenje v nosečnosti Do sedaj je bilo znano, da je kajenje matere pomemben dejavnik tveganja za vedenjske motnje otrok; če je plod izpostavljen alkoholu in tobaku, lahko mati rodi otroka z motnjo pozornosti in hiperaktivnosti (ali ADHD) pri več generacijah potomcev. Ali velja enako za očete, je bilo manj jasno, tudi zato, ker je pri študijah na človeku težko ločiti genske (genetska nagnjenost k ADHD) in okoljske dejavnike (neposredna izpostavljenost cigaretnemu dimu.

Zdravje To se lahko zgodi, če kadite med nosečnostjo

Očetje, ki kadijo, povečujejo tveganje za nastanek ADHD

Do ugotovitve so prišli z raziskavami na mišjih samcih, ki so jim v vodo za pitje dodajali nikotin in jih drugo jutro parili samicami. Primerjava med drugimi potomci je pokazala, da so moški potomci miši, ki so bile izpostavljene nikotinu, razvili motnje pomanjkanja pozornosti. Analiza spermatozoidov teh prvotnih samcev je pokazala na spremembe v več genih, vključno z genom DRD2. Slednji kodira receptor, ki ima vlogo pri spoznavanju, spominu in učenju. "Vse kaže, da so te spremembe verjetno prispevale k kognitivnim primanjkljajem pri potomcih," raziskavo v časopisu PLOS Biology povzema ScienceDaily.

"Dejstvo, da moški kadijo več kot ženske, je še posebej pomembno z vidika javnega zdravja. Naše ugotovitve poudarjajo potrebo tudi po raziskavah o vplivu kajenja očetov in le mater na zdravje njihovih otrok," je dejal avtor raziskave profesor Pradeep Bhide.

 

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 0

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.