30-letna ženska je umrla na infekcijski kliniki v Beogradu. Po poročanju srbskih medijev 30-letnica ni bila cepljena. Umrla naj bi že pred štirimi dnevi, ko so jo v bolnišnici sprejeli zaradi pljučnice, ki se je pojavila kot posledica ošpic.
Srbski inštitut za javno zdravje je danes objavil, da so v Srbiji v lanskem in letošnjem letu zabeležili že 2.280 primerov ošpic. Tri žrtve te nalezljive bolezni so umrle v Beogradu, dve pa v kliničnem centru v Nišu.
Medtem Svetovna zdravstvena organizacija WHO v današnjem sporočilu za javnost opozarja na velik izbruh ošpic v Evropi. Ta zelo nalezljiva bolezen, ki jo spremljajo vročina, prehlad in srbeči izpuščaji, je še vedno eden od glavnih vzrokov za smrt mlajših otrok. Pri nosečnicah lahko vodi v splav.
Lani je v Evropi zbolelo 21 315 ljudi, 35 jih je umrlo. Na WHO opozarjajo, da gre za 400 odstotni porast primerov ošpic v Evropi v primerjavi z letom 2016, ko so jih zabeležili rekordno malo - 5273 primerov.
Petnajst držav evropske regije je lani beležilo velike izbruhe ošpic ( več kot 100 primerov). Najbolj ogrožene države so bile Romunija, Italija in Ukrajina. V Sloveniji so bili v letu 2017 zabeleženi vsaj trije primeri ošpic, ki so bili sporočeni evropskemu centru za nadzor nalezljivih bolezni. Prvi primer je bil vnesen, preostali zboleli pa so bili v stiku z bolnikom, dogajalo se je v ljubljanski regiji. O dveh primerih ošpic v Sloveniji smo poročali tudi letos.
"Več kot 20 tisoč primerov ošpic in 35 življenj, izgubljenih samo v letu 2017, je tragedija, ki je preprosto ne moremo sprejeti " je dejala Zsuzsanna Jakab, regionalna direktorica WHO za Evropo. Strokovnjakinja je ponovno opozorila, da je pojavljanje ošpic v Evropi posledica upada precepljenosti.
2/3 od tega so vodene koze ali drugi izpuščaji, k dohtarji itak ne razločijo ne enega ne drugega. Tipičen primer …