Nemški znanstveniki potrdili domneve o cepivu AstraZeneca

Foto: Epa
Foto: Epa
"Raziskovalci v Greifswaldu potrdili, da cepivo AZ v izjemno redkih primerih aktivira trombocite, ki oblikujejo strdke v možganih, kar je bil vzrok smrti medicinski sestri v Avstriji," je prek Twitterja sporočila RTV dopisnica iz Nemčije Polona Fijavž.
Oglej si celoten članek

"Zanj obstaja tudi zdravilo, a ob pojavu simptomov, ne kot preventiva," še dodaja. Raziskovalci z nemške univerzitetne klinike v Greifswaldu so torej uradno pojasnili povezavo med cepljenjem s cepivom AstraZenece in primeri pojava krvnih strdkov. Pohvalno je, da so ob tem razvili tudi ustrezno terapijo za takšne primere, ki pa so po njihovih ugotovitvah res izjemno, izjemno redki.

Ugotovitev raziskovalcev v Greifswaldu zdaj preučuje nemški inštitut Paul-Ehrlich.

Ponekod še vedno "ne" AstraZeneci

Naj spomnimo, da je Evropska agencija za zdravila ugotovila, da je cepivo podjetja AstraZeneca varno in učinkovito, zato so v Sloveniji v petek nadaljevali s cepljenjem z njim. Med drugim sta se s tem cepivom cepila tudi predsednik republike Borut Pahor in premier Janez Janša.

Covid-19 Mateja Logar: "Smo na začetku tretjega vala" Slovenija S takim tempom bomo kmalu spet v rdeči fazi

Danska pa kljub zeleni luči Evropske agencije za zdravila zaenkrat ne bo nadaljevala cepljenja s cepivom AstraZeneca in se je tako pridružila Norveški in Švedski.

Norveške zdravstvene oblasti morajo pred nadaljevanjem cepljenja z AstroZeneco preučiti primere močnega imunskega odziva, ki je pri cepljenih sprožil protitelesa. Ta lahko vplivajo na trombocite in tako sprožijo krvni strdek. Paal Andre Holme iz bolnišnice v Oslu je v četrtek še pred odločitvijo Eme in sporočilom strokovnjakov iz Nemčije dejal, da ne vidi druge možnosti, kot da je za to krivo cepivo AstraZenece. Je pa tedaj poudaril, da gre le za indice. Na Švedskem še vedno preučujejo primer neobičajne motnje strjevanja krvi, ki je v središču Emine nadaljnje preiskave.

V Franciji bodo glede na novo odločitev s tem cepivom cepili samo starejše od 55 let.

anja.scuka@zurnal24.si

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 7

  • 19:06 20. Marec 2021.

    nobenemu se ni treba cepit če se noče, nobenemu ni treba kadit če noče, nobenemu ni treba šnopsa, ruma in …

  • 16:41 20. Marec 2021.

    Fecombinant replication-deficient chimpanzee adenovirus vector encoding the SARS_CoV-2 Spike glycoprotein. Produced (in)genetically modified human embryonic kidney (HEK) 293 cells. This …

  • 16:02 20. Marec 2021.

    Kanadčani imajo v fazi testiranj spray Sanotize, ki omogoči 24 in več urno 99,9% zaščito pred večino virusnih infekcij, v …

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.