Največ utopitev otrok je v bazenih

Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Če pride do utopitve, nemudoma pokličite 112. Utopljenca, ki je nezavesten in ne diha, je potrebno oživljati.
Oglej si celoten članek

Prav v poletnem času, ko smo z najmlajšimi na bazenu, ob rekah, jezerih in morju, je več nevarnosti za utopitev otroka. Ta se lahko zgodi nenadoma, zato otrok ne sme biti ob vodi sam ali brez nadzora odrasle ter odgvorne osebe, opozarja zdravnica iz Zdravstvenega doma Ljubljana Emina Hajdinjak.

Po podatkih Nacionalnega institute za javno zdravje v Sloveniji zaradi utopitve letno umre en otrok mlajši od šestih let, štirje letno pa so hospitalizirani (povprečje od leta 2005 do leta 2010). Največ utopitev se je zgodilo v bazenu, sledijo utopitve v naravi in utopitve v kadi.

Usodnih že nekaj centimetrov 

Za malčke so lahko zelo nevarna tudi večja vedra ali večje posode, kjer je le nekaj centimetrov vode. To je dovolj, da se zgodi nesreča, se otrok prevrne v posodo in se iz nje ne more rešiti. Nedavno smo pisali o smrti malčice, ki se je v sosednji Italiji utopila v nekaj centimetrih vode. Od večerje je stekla ven in želela iz vedra vzeti svoje igrače. Deklica se je prevrnila v vedro, na veliko nesrečo pa se je v vedru nabralo nekaj deževnice, ki je bila za malčico usodna. “Otrok naj ne puščajo samih v bližini vode, tudi če je le ta nizka in deluje nenevarna,” pravi zdravnica. 

Če pride do utopitve, nemudoma pokličite 112. “Utopljenca, ki je nezavesten in ne diha, je potrebno oživljati. Sprva mu damo pet vpihov (umetno dihanje), nato pričnemo s stisi prsnega koša in umetnim dihanjem v razmerju 30:2,” pojasnjuje Emina Hajdinjak. Če je utopljenec še v vodi, mu izurjeni reševalci že pred transportom iz vode dajo nemudoma prvih pet rešilnih vpihov. 

Ko vidimo nekoga, ki se utaplja

“Če vidimo, da se v vodi nekdo utaplja, mu je najbolje omagati z rešilnim obročem, kakšno daljšo palico, ki se je lahko oprime, ali metom vrvi ter ga nato izvlečemo iz vode,” svetuje Hajdinjakova.  Zaradi naše varnosti je namreč bolje, da kot laiki ne vstopamo v vodo, ko poskušamo pomagati utapljajočemu.

anja.scuka@zurnal24.si

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 0

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.