Zaradi dolgoletnih težav na otroški srčni kirurgiji, se je vlada odločila ustanoviti Nacionalni instituta za otroške srčne bolezni, samostojni zdravstveni zavod, ki bo deloval na UKC Ljubljana. Na ministrstvu za zdravje so na začetku tega tedna zagotovili, da bo začel delovati v začetku julija.
Državna sekretarka na ministrstvu za zdravje Ana Medved je na torkovi izredni seji poslancem državnega zbora pojasnila, da se pogovarjajo o sodelovanju z otroškima srčnima kirurgoma Josejem Salazarjem iz univerzitetnega kliničnega centra v Marylandu (ZDA) ter Charlesom Fraserjem iz teksaške univerzitetne bolnišnice, ki bi bila pripravljena prevzeti del izobraževanja slovenskih kirurgov, ki bodo sodelovali v inštitutu.
Sicer je državna sekretarka že pred tem pojasnila, da je vzpostavljanje inštituta kompleksno tudi zaradi tega, ker je glede na zgodovino dogajanja v programu čedalje manj strokovnjakov v UKC in Sloveniji.
Kot je znano, je UKC Ljubljana 10. maja objavil, da so odpoved dali trije otroški kardiologi. Glede na njihov dvomesečni odpovedni rok bo UKC v začetku julija ostal brez lastnih otroških kardiologov.
Pogodbe za zdaj še niso podpisali z nobenim zdravnikom
Igor Gregorič je dejal, da bo klinični del inštituta začel delovati "takrat, ko bomo imeli vse elemente, ki bodo zadoščali varnosti". Trenutno se po njegovih besedah dogovarjajo o sodelovanju z veliko zdravniki tako iz Slovenije kot iz tujine. V tem trenutku se dogovarjajo o podrobnostih, medtem ko pogodbe še niso podpisali z nobenim strokovnjakom.
Število kardiologov, ki bodo zaposleni v inštitutu, bo odvisno od potreb. Gregorič ocenjuje, da jih bo med štiri in šest. Če bodo dodatne potrebe, pa bodo lahko po pogodbi sodelovali tudi s tujimi kardiologi.
Slovenski kirurg, ki deluje v ZDA, je še dodal, da bodo za izobraževanje slovenskih strokovnjakov potrebovali 6 do 8 let, ob tem je seveda vprašanje, če jim bo te specializante splošne kirurgije za srce sploh uspelo dobiti.
Kako do takrat?
Dokler inštitut ne bo klinično začel delovati, oskrba otrok s prirojenimi srčnimi napakami ostaja nespremenjena, torej v Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Ljubljana s pomočjo tujih zdravnikov.
Mednarodno priznani slovenski srčni kirurg, ki deluje tako v ZDA kot v Sloveniji, je dejal, da bo kot predsednik sveta večinoma spremljal in usmerjal delovanje inštituta iz ZDA preko videokonferenc, veliko pa bo tudi v Sloveniji.
Sodelovanje z UKC na tem področju v zadnjem letu, zlasti pa v zadnjih mesecih, ocenjuje kot odlično. Po njegovem mnenju prehod resursov ob vzpostavljanju inštituta ne bi smel biti problem.
Sramota...vsem odgovornim se ne izplača osebnih dohodkov,ker jih ne zaslužijo.V mesecu dni morajo ''nekaj narediti'', sicer izgon na cesto.Politiki,kje ste …
noro... še en inštitut za mešanje megle. spet so zrihtali svojim najbližjim službe za nedelo. "ne vedo kdaj bodo pričeli …