Z očesne klinike Univerzitetnega kliničnega centra (UKCLJ) so sporočili, da so konec februarja uspešno opravili avtologno presaditev mrežnice. Kot so pojasnili, gre za inovativen poseg, saj jih je bilo do sedaj po svetu opravljenih le dvajset.
Operacijo je vodil priznani vitreoretinalni kirurg Xhevat Lumi, ki sicer na očesni kliniki UKC Ljubljana deluje že dve desetletji. Kot je pojasnil, pri tovrstnem posegu presadijo del zdrave mrežnice.
Inovativno operacijo so izvedli pri bolniku z veliko luknjo v rumeni pegi, ki se s standardnim operativnim pristopom ni zaprla.
Po pojasnilih zdravnika se med operacijo del zdrave mrežnice s periferije presadi na mesto manjkajoče mrežnice v rumeni pegi. "V nasprotju z dozdajšnjimi razmišljanji namreč, da se mrežnica kot živčno tkivo ne da presaditi, te začetne izkušnje kažejo, da se presajena mrežnica čez čas vendar zaraste in integrira v novem okolju ter postopoma prevzema svojo funkcijo," je dejal Xhevat Lumi, ki je od leta 2008 tudi vodja oddelka za kirurgijo na omenjeni kliniki.
"S pomočjo bogatih izkušenj opravlja najzahtevnejše kirurške posege sprednjega in zadnjega očesnega segmenta ter oskrbo hujših očesnih poškodb," sporočajo z UKC-ja. Pri posegu so sodelovali asistentka Polona Zaletel Benda, instrumentarka Erika Jakulin in anesteziološka ekipa.
Dober mesec po operaciji so rezultati pri bolniku po navedbah Lumija zelo obetavni. Luknja se je s pomočjo presadka mrežnice zaprla, prišlo je tudi že do rahlega izboljšanja vidne ostrine operiranega bolnika.
dezurni@zurnal24.si
obravnaval tega otroka. Sam se sprašuje, zakaj je bila pri otroku v tako zgodnji fazi sploh narejena srčna kateterizacija. Podoben …
dogajalo tudi na vizitah in konzilijih. Eden izmed obeh zdravnikov naj bi tudi pogosto pred starši govoril mimo nje in …
Medtem na sosednjem oddelku :<br />Pediatrična klinika v Ljubljani (Foto: STA)<br />Avtorica prijave piše, da jo je vodja kardiološke službe …