"Sprašujem se, ali s tem ne kaznujemo otrok, ki jedo zajtrk"

Foto: Saša Despot
Foto: Saša Despot
Šole pouk začenjajo različno, a ne pred 7.30. Kaj pa malica?
Oglej si celoten članek

Na nas se je obrnil starš, ki ima otroka na eni od slovenskih osnovnih šol, kjer so z novim šolskim letom premaknili čas za malico z 10 ure na deveto. Kot pravi, so na šoli premik utemeljili s pojasnilom, da so se za to odločili, ker veliko otrok zjutraj ne zajtrkuje in morajo na prvi obrok čakati tri šolske ure, saj pouk začenjajo med prvimi, ob 7.30. „Sprašujem se, ali s tem ne kaznujemo otrok, ki skrbijo za zdravo prehrano in doma zajtrkujejo – zanje je malica ob devetih prezgodaj,“ pravi starš. „Dlje morajo zato čakati tudi na kosilo.“

Magazin Tak naj bo popoln zajtrk za vašega šolarja!

Ravnatelj šole pritrjuje, da so se za premik malice odločili zaradi zgodnjega začetka pouka. „Otroci, ki še niso nič zjutraj pojedli doma, dobijo malico prej, ob 9.05, malo čez 11. uro pa začenjamo že s kosili,“ razlaga Pavel Srečnik, ravnatelj OŠ Stražišče Kranj. „Glede na veliko število učencev, ki jih ima naša šola, traja kar nekaj časa, da se vsi zvrstijo. To je velik organizacijski zalogaj, ob tem, da se število kosil iz leta v leto veča - približno 70 ali 80 več jih pripravimo vsako novo šolsko leto, ob tem, da kuhinja ostaja enako velika.“

Priporočeni čas od 9.30 do 10. ure

Na ministrstvu za šolstvo, znanost in šport, ki ga vodi Jernej Pikalo, pojasnjujejo, da šolsko prehrano ureja zakon o šolski prehrani, ki določa, da morajo vzgojno-izobraževalni zavodi pri organizaciji šolske prehrane upoštevati smernice za prehranjevanje v vzgojno-izobraževalnih zavodih, sprejete na strokovnem svetu za splošno izobraževanje. „Smernice v zvezi s časovno organizacijo šolske prehrane navajajo, da je priporočeni čas za malico glede na redni čas pouka, dejavnosti oziroma varstva od 9.30. do 10. ure,“ razlaga Nataša Gerkeš z MIZŠ. „To je praviloma po drugi šolski uri – šole torej čas za malico prilagodijo tudi glede na uro, s katero se začne pouk.“

Zgodnejši začetek pouka zaradi prevozov

Ker na omenjeni šoli začenjajo pouk že ob 7.30, pade malica na čas po drugi šolski uri. Tako zgodnji začetek pouka sicer ni značilen za večino slovenskih šol, ki praviloma s prvo šolsko uro začenjo pozneje, po osmih, večinoma ob 8.15 ali ob 8.30. Zgodnejši začetek pouka vseeno ni nekaj nenavadnega – zanj se odločajo predvsem šole z večjim številom vozačev, za lažje usklajevanje prevozov. „Smo ena večjih šol, z okoli tisoč učenci, imamo veliko vozačev,“ razlaga Srečnik. „Ko je bil sprejet nov pravilnik o šolskem koledarju, ki določa, da se pouk ne sme začeti pred 7.30, smo to uro sprejeli za pričetek pouka. Velika večina staršev je s tem zadovoljnih. Vozači so morali namreč prej preveč čakati.“

Foto: Pixell Pouk v razredu

Zdrava prehrana? Pri nas: Še posebej problematični jogurtovi napitki, pijače in žita za zajtrk

Podoben razlog – usklajevanje s prevozi – za zgodnejši začetek pouka denimo navajajo tudi na OŠ Col. „Že vrsto let se pouk začne ob 7.30 zaradi uskladitve prevozov,“ pravi ravnatelj šole Rajko Ipavec. Ravnateljica OŠ Dobravlje, kjer prav tako začenjajo ob 7. 30 pojasnjuje, da je tak urnik na šoli ustaljen že vrsto let. „Pri pogovorih, ali bi začetek pouka premaknili na poznejšo uro je prevladovalo mnenje, da se obstoječi urnik ohrani,“ pravi ravnateljica Mirjam Kalin.

Šolski koledar: Ne pred 7.30

Pravilnik o šolskem koledarju ne določa ure, kdaj se mora šolski pouk začeti – določa le, da se ne sme začeti pred 7.30. „Kot je določeno z 31. členom zakona o osnovni šoli, šola z letnim delovnim načrtom določi vsebino, obseg in razporeditev vzgojno-izobraževalnega in drugega dela v skladu s predmetnikom in učnim načrtom ter obseg, vsebino in razporeditev interesnih in drugih dejavnosti, ki jih izvaja,“ razlagajo pri MIZŠ. „Pravilnik o šolskem koledarju za osnovne šole s 5. členom določa, da tedenski razpored ur pouka po predmetniku in tedenski razpored drugega vzgojno-izobraževalnega dela šola določi z urnikom. Ura pouka traja praviloma 45 minut.“

Pred šolo To ni primeren zajtrk za otroka

Dodajajo, da morajo imeti učenci po pravilniku med urami najmanj pet minut odmora, najmanj enkrat dnevno pa praviloma 20 do 30 minut odmora. „Če pouk posameznega predmeta strnjeno traja več šolskih ur, šola samostojno razporedi odmore v obsegu, ki je določen v tem odstavku,“ še razlagajo pri MIZŠ. „Ura podaljšanega bivanja traja 50 minut, ura jutranjega varstva pa traja 60 minut. Vzgojno-izobraževalno delo v podaljšanem bivanju in jutranjem varstvu poteka strnjeno.“

Strokovnjakinja Otroci imajo lahko zaradi tega resne posledice

dezurni@zurnal24.si

 

 

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 8

  • 13:29 7. Oktober 2019.

    Če je ob 9h malica (kot zajtrk, prvi obrok) in med 12. in 13. kosilo je verjetno to povsem zdrava …

  • 07:40 6. Oktober 2019.

    Ja,politika skuša vplivati na vse sfere naših življenj in zato je to potrebno začeti izvajati že v rosni mladosti,tudi s …

  • 01:38 6. Oktober 2019.

    Ne veste, kje najti žensko za eno noč? Pridite >>> www.Bredhot.Com

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.