Združenje bank Slovenije se je odzvalo na poziv Zveze potrošnikov Slovenije, naj se z zakonom zagotovi pravična razrešitev afere s švicarskimi krediti. ZPS je pozdravila predlog zakona o konverziji kreditov v švicarskih frankih, katerega pobudnik je Združenje frank.
V Združenju bank Slovenije poudarjajo, da besedila predloga Zakona o razmerjih med dajalci kreditov in kreditojemalci glede kreditov v švicarkih frankih ne morejo komentirati, saj besedilo še ni objavljeno. Ne glede na to pa vztrajajo pri stališču, da sprejem sistemskega zakona ni in ne more biti rešitev.
Kot pravijo, ne gre za sistemski problem, saj je bila skupna izpostavljenost domačih bank do nebančnega sektorja v švicarskih frankih v letu 2016 le dobra 2 odstotka in se je do konca lanskega leta še zmanjšala.
"Kršili bi načelo enakosti"
Izpostavljajo tudi, da so motivi in položaji kreditojemalcev lahko zelo različni, sistemska rešitev pa pomeni, da se vse obravnava na enak način. Izenačevanje kreditov v švicarskih frankih s krediti v evrih bi pomenilo kršitev načela enakosti, ker bi se določenim kreditojemalcem zmanjšala obveznost, ki jo bo moral prevzeti nekdo drug. "Pri Združenju bank Slovenije ponavljamo stališče, da bi s sprejemom zakona ustvarili diskriminacijo, neenakost in neenakopravnost med uporabniki bančnih storitev ter produktov. Privilegirali bi namreč kreditojemalce kreditov v švicarskih frankih in deprivilegirali kreditojemalce kreditov v evrih. Še posebej ob dejstvu, ker je delež neplačnikov obeh skupin kreditojemalcev primerljiv."
ZBS opozarja tudi na negativne posledice za državo in davkoplačevalce ter na gospodarstvo. "To bi se odrazilo predvsem v upadu investicij zaradi pravne negotovosti, tako na področju bančnega sektorja, kot tudi širše," menijo v ZBS.
Združenje kreditojemalce poziva, naj se v primeru težav obrnejo neposredno nanje.
Združenje je zavrnilo navedbo ZPS, da niso sodelovali pri prizadevanjih za dogovor o izvensodnem reševanju sporov med bankami in kreditojemalci v okvirih veljavne zakonodaje. "Obžalujemo pa spremembo okoliščin, ki so v ta proces posegle z vložitvijo predloga zakona v parlamentarni postopek," še dodajajo v ZBS.