Seje, na kateri bi obravnavali osnutek tega zakona, ni bilo. Opravljen je bil le posvet med ministrom za zdravje Borutom Miklavčičem in predstavniki sindikatov, na katerem je bila predstavljena vsebina teksta zakona. Sindikalna stran se je namreč želela seznaniti z vsebino teksta po zadnjih usklajevanjih.
Minister je bil po posvetu "pomirjen, saj je bila razprava konstruktivna, predlogi pa večinoma sprejemljivi". Kot je poudaril, se je o osnutku zakona pogovarjal tudi z opozicijo, in sicer z SDS in SLS, kjer so prav tako podali nekatere pripombe. Minister poudarja, da bodo tudi te upoštevali.
Ko bodo razprave o osnutku zakona na vseh ravneh končane, bo tekst poslal na vlado, tam pa "če zakon pade, minister pade", pravi Miklavčič. Podjemne pogodbe bodo v zakonu ostale, pravi minister. Ne bodo pa mogli zdravniki delati prek podjemnih pogodb pri zasebnih zdravnikih brez koncesije.
Sporočil pa je tudi, da bo delodajalce s spremembami seznanil ob drugi priložnosti. Ti se seje niso udeležili, ker niso zadovoljni z načinom priprave zakona o minimalni plači, saj so pričakovali "paketno" obravnavo predloga zakona o minimalni plači in delovnopravne zakonodaje, v vladnem postopku pa je za zdaj le zakon o minimalni plači.
France CukjatiBolnika ne zanima, ali ga obravnava zaposleni zdravnik ali koncesionar, ampak da bo oskrbljen hitro, kakovostno in brez pripombe.
Pozabili na pravo poslanstvo zakona
Za mnenje o zadnjih dogodkih smo povprašali tudi opozicijo. Poslanec SDS France Cukjati je tako prepričan, da je zakon zgrešil svoje poslanstvo. "Pripravljavci zakona so se zaleteli v posamezno drevo, pri tem pa pozabili na reševanje gozda," je povedal za Žurnal24.si. Pri tem je dodal, da če bi zakon, ki naj bi se ukvarjal s kakovostjo ponudbe zdravstvenih storitev, sledil, "čemu je namenjen, potem bi bolj potreboval usklajevanje z zdravstveno stroko in izvajalci kot pa s sindikati."
- ponedeljek: nadaljevanje usklajevanja teksta zakona na različnih ravneh
- sreda: zjutraj - nadaljevanje prekinjenega usklajevanja v koaliciji, popoldne - srečanje državnega sekretarja na ministrstvu za zdravje Ivana Eržena z zdravniki
- čim prej: pogovor med ministrom in predstavniki delodajalcev
Podpredsednica SLS Olga Franca pa je sporočila, da osnutek zakona še preučujejo. A pozivajo koalicijo, naj čim prej skuša priti do sprejemljivih rešitev. "Čas ni primeren za zavlačevanje in Slovenija ima trenutno kup problemov, s katerimi se mora vlada tudi ukvarjati," je sporočila za Žurnal24.si.
Različne ocene
Po ocenah predsednika sindikata Sviz Branimirja Štruklja je bil današnji sestanek konstruktiven, o kakšnem referendumu, možnost katerega je napovedal Drago Lombar iz sindikata Neodvisnost, pa ni bilo govora.
Lombar je po posvetu pojasnil, da glavne pripombe sindikatov na račun sedanjega teksta letijo na področje podeljevanja koncesij, delovanja koncesionarjev in zdravstvenih domov.
Podpredsednik zdravniškega sindikata Fides Damjan Polh pa je po posvetu dejal, da je imel kot zdravnik občutek, "da smo na rešetu zdravniki, ne pa zakon o zdravstveni dejavnosti".
Nasprotovanja iz vseh smeri
Zakonu o zdravstveni dejavnosti sicer nasprotujejo tako sindikati, kot je v četrtekj povedala poslanka SD Julijana Bizjak Mlakar, kot tudi nekatere izmed koalicijskih partneric. To izjavo so nato v petek v SD ostro zanikali.
Med najbolj izpostavljenimi težavami v besedilu pa so vprašanja organiziranosti nadzora stroke, podjemnih pogodb, podeljevanja koncesij, predlog za obvezno članstvo v zbornicah, predlagana ureditev nadzora, ločitev med javnim in zasebnim zdravstvom ter predviden sistem upravljanja in vodenja zavodov.