Z novelo zakona do več zdravnikov

Foto: Žurnal24 Zdravniki specialisti bodo zaradi skrajšanja časa specializacije delati začeli p
Vlada bo DZ v obravnavo predložila novelo zakona o zdravniški službi, ki skrajšuje čas specializacije in ureja koncesijsko delo.
Oglej si celoten članek

Novela zakona o zdravniški službi, ki jo bo kmalu obravnaval državni zbor, naj bi omogočila omilitev kadrovskega primanjkljaja zdravnikov v Sloveniji in primerno ureditev socialnega statusa zdravnikov s strokovnim izpitom do odobritve specializacije.

Krajše specializacije
Po besedah ministrice za zdravje Zofije Mazej Kukovič bodo zakonske spremembe skrajšale čas specializacije na toliko, kolikor znaša minimalno trajanje specializacije v EU plus eno leto. S tem ukrepom naj bi mladim zdravnikom omogočile zgodnejši vstop na trg dela. Prenovljeni zakon bo tudi ukinil sekundariat. "Regijske bolnišnice bodo po novem lahko pridobivale nove specializante in se tako osredotočile na zdravljenje določenih bolezni," je navedla Mazej Kukovičeva in pri tem izpostavila primer bolnišnice Valdotra na obali.

 
 

"Najprej pa bo treba v naše zdravstvo vpeljati princip, da mora management zavoda vedeti, kje, kaj, zakaj in kdo dela, kot je to normalno drugod. Ne moreš namreč napisati tako dobrih zakonov, da bi vse samo od sebe dobro delovalo.

Zofija Mazej Kukovič

 
Brez individualnih pogodb
Zdravniki, ki izvajajo zahtevne zdravstvene storitve ali pa delajo nadpovprečno veliko, si bodo lahko s spremembo pogodbe o zaposlitvi zagotovili višje plače. Zdravstvena ministrica je ob tem dejala, da bo moral tovrstno spremembo zaposlitvene pogodbe odobriti zdravstveni minister. Individualnih pogodb za zdravnike nova zakonodaja ne predvideva. "Za takšno ureditev smo se odločili, ker smo najvišji možni plačilni razred zdravnikov dvignili s 55. na 57. razred".

Tisti zdravniki, ki opravljajo koncesijsko dejavnost, bodo za čas svoje odsotnosti morali zagotoviti nadomeščanje kolega z identično stopnjo specializacije. Zdravstveni domovi bodo v bodoče lahko z zdravnikom podpisali podjemno pogodbo za opravljanje zdravniške službe. Pri tem ne bo pomembno, kje je zdravnik zaposlen. "Podjemna pogodba bo imela natančno določen obseg dela, za katerega se sklepa," je povedala ministrica in dodala, da bo zdravnik, ki bo koncesijsko dejavnost želel opravljati zunaj matične ustanove, potreboval soglasje slednje.
Obišči žurnal24.si

Komentarjev 1

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.