Minister za lokalno samoupravo in regionalno politiko Ivan Žagar je uvodoma povedal, da bi po predlagani noveli občinam pripadlo 54 odstotkov dohodnine, ki jo plačajo fizične osebe, ki so na območju Republike Slovenije davčni zavezanci. 70 odstotkov teh sredstev bi dobile občine, preostanek bi šel v sklad za medobčinsko solidarnost. Okoljske dajatve bi se po novem stekale v občinski šproračun. Občinam, ki jim ta sredstva ne bi zadoščala, bi na pomoč priskočila država. Novela tudi omejuje zadolževanje občin, in sicer na največ 6 odstotkov realiziranih prihodkov. "Predlagana rešitev v celoti sledi ustavnemu načelu finančne avtonomije lokalnih oblasti in tozadevni odločbi Ustavnega sodišča," je poudaril Žagar.
Mene je sram, da glavno mesto toži lastno državo. Cvetka Zalokar Oražem (Zares), o tožbi MOL prot državi |
|
Besedam ministra Žagarja so oporekali opozicijski poslanci. Cveta Zalokar Oražem (Zares) meni, da podatek o 54 odstotkih dohodnine, ki naj bi bi pripadli občinam, ne drži: "Ne gre za vir, ki bi pritekel na žiro račun občine, pač pa gre zgolj za obračunsko tehniko, ki bo občinam omogočila dotacije iz državnega proračuna". Zalokar Oražmovi se zdi sporen tudi izračun primerne porabe občin (izračun določa, kdaj je posamezna občina zaradi majhnih lastnih virov upravičena do pomoči države), ki da ne meri realno nastalih stroškov in menda daje prednost ruralnim območjem. O solidarnostnem skladu je dejala, da bi ga morala financirati država, ne pa občine. Zalokar Oražmova je tudi predstavila dopolnila zakona, ki izhajajo iz stališč Zaresa.
Bojan Kontič (SD) je poslanki Zaresa pritrdil v zvezi z očitki o financiranju solidarnostnega sklada in izračunavanja primerne porabe. "V izračunu bi morali upoštevati faktor dodatnih nalog, ki jih imajo večji urbani centri", je dejal. Poslanec LDS Milan Petek pa je izrazil podporo dopolnilom zakona, ki jih je ponudil Zares.
Rahlo sem zgrožen, ker se skuša na znanstveni osnovi ukiniti neko solidarnost med občinami. Marjan Drofenik, SLS |
|
Na očitke opozicije so se odločno odzvali koalicijski člani odbora. FrancPukšič (SDS) in Martin Mikolič (NSi)sta izrazila prepričanje, da bo prenovljena zakonodaja omogočila finačno enakost občin pred zakonom. Minister Žagar je dodal, da bodo po uveljavljeni noveli z " majhno izjemo" Mestne občine Ljubljana na boljšem vse občine. " Sicer pa ima Ljubljana poseben zakon o glavnem mestu," je pristavil.
Po končani razpravi so člani odbora glasovali o Zaresovih dopolnilih. Odbor je dopolnila po pričakovanjih zavrnil, člani Zares, LDS IN SD pa so se nato odločili za odhod s seje. Po njihovih besedah jim je predsednik odbora Franc Jazbec omejeval pravico do diskusije. Odbor je v nadaljevanju potrdil nekaj dopolnil štirih koalicijskih poslanskih skupin, med njimi tudi zvišanje obsega možnega zadolževanja občin s šestih na osem odstotkov.