Mercator je napovedal zapiranje nekaterih poslovalnic, a tega očitno ni pravočasno sporočil Sindikatu delavcev trgovine Slovenije (SDTS). Slednji se je ostro odzval na usmeritev uprave in ji očital mačehovski odnos do zaposlenih.
SDTS je spisal javni poziv vodstvu Mercatorja in njegovim lastnikom, Fortenovi, vezan na stanje socialnega dialoga v podjetju. "Smo globoko razočarani nad načinom, kako se trenutno upravljajo ključne odločitve v Mercatorju," so začeli sindikalisti.
Generalnega direktorja Mercatorja Tomislava Kramarića in lastnike so obtožili hudega zavajanja. "V zadnjih dneh smo v javnih medijih zasledili vaše izjave, da je Mercator uspešno prestal težko leto prestrukturiranja in da so poslovni rezultati boljši kot v lanskem letu. Izpostavili ste, da to daje pozitivno osnovo za prihodnost. Kljub tem optimističnim navedbam pa se porajajo vprašanja o stanju socialnega dialoga v vašem podjetju," so zapisali na SDTS.
Štiri točke preloma
Očitke vodstvu Mercatorja so strnili v štiri glavne točke. V prvi so izpostavili napoved zaprtja nekaterih poslovalnic. "O zaprtju poslovalnic Mercator Tehnike in Cash & Carry-jev so bili zaposleni obveščeni le pol ure pred uradno objavo. To je očitno neskladno z zakonodajo, saj bi morale biti odločitve takega pomena predhodno usklajene s svetom delavcev. Vaše izjave v medijih, da so bile spremembe usklajene s socialnimi partnerji, so zavajajoče in neresnične," je pojasnil sindikat.
V drugi točki so upravo največjega slovenskega trgovca obdolžili prikritega ukinjanja delavskih pravic. "Humanitarni sklad, ki je bil ustanovljen z namenom pomoči zaposlenim v izrednih življenjskih situacijah (kot so poplave, požari, hude bolezni ali smrt v družini), že dalj časa ne deluje. Gre za pomembno orodje, ki je bilo eden izmed razlogov za priznanje Mercatorju kot družini prijazno podjetje."
Tretji očitek se nanaša na ogrožanje delavskih standardov. "Počitniške kapacitete, ki so bile do oktobra 2024 zagotovljene kot del standarda za zaposlene, so pod pritiskom prodaje. Svet delavcev Mercator, kjer so tudi predstavniki sindikata SDTS, je že večkrat podal jasno stališče, da se kapacitete ne prodajo, saj morajo kljub morebitnim spremembam lastništva v podjetju odločitve o takih vprašanjih slediti slovenski zakonodaji, kar pomeni, da brez sveta delavcev le teh ni moč prodati."
Zadnji očitek korenini v ukinjanju varnostne službe. "Delodajalec je dolžan zagotoviti varnost in zdravje delavcev pri delu, kar bi moralo biti delodajalcu prvotnega pomena. Zaposleni se soočajo z vedno večjim številom napadov, prihaja pa tudi do fizičnih poškodb, kar je nesprejemljivo. Trgovke in trgovci so prepogosto prepuščeni sami sebi, ko pride do tovrstnih situacij."
Kriza zaupanja
"Trenutne prakse kažejo na resno krizo zaupanja. Brez zadovoljnih in motiviranih zaposlenih Mercator ne bo mogel ohraniti svojega ugleda in uspešnosti. Prav tako opozarjamo, da nobena reklama ne more preglasiti nezadovoljstva in glas ljudstva. Kupci vse bolj prepoznavajo, da se za sijočo fasado skriva resno zanemarjanje socialnih pravic in vrednot, ki so bile ključne za Mercatorjev uspeh v preteklosti," so sklenili na SDTS in pozvali k spremembam.
Včeraj je zaokrožila vest, da bo Mercator zaprl poslovalnice Mercator Tehnika in Cash & Carry, v katerih v Sloveniji dela več kot 400 zaposlenih. Obenem je podjetje odstopilo od poskusa nakupa družbe Engrotuš.
dezurni@styria-media.si
Ko so purgerji pokupili pol države a sami nimajo za burek ....
eeeee manjka tito da bi spravil te sprevržence na goli otok
Prodajni nacionalni interes po takrat več milijonskem delničarju Mercatorja in kumu Jankoviću in njegovem satelitu SAB-Bratuškovi s svojo lopovsko Lozej+Pirc+Brodnjak …