Srečanje z apostolskim nucijem
Santosom Abril y Castellom in predstavniki ljubljanskega stolnega kapitlja je
Ban Ki Mun izkoristil tudi za ogled ljubljanske stolnice. Predstavniki slovenskega
protokola so Banu razakazali znamenitosti stolnice in mu predstavili njeno zgodovino. Med ogledom
reliefa na stranskih vratih stolnice se je generalni sekretar ZN rokoval z nekaterimi navzočimi
verniki.
France Šuštar, ravanatelj bogoslovnega semenišča v Ljubljani in predstavnik
ljubljanske škofije, je obisk označil kot kratek in preprost, Bana pa za skromnega in spodobnega
človeka, ki je pozoren na majhne stvari.
Globalno segrevanje
Predsednik države Danilo Türk in Ban Ki Mun sta spregovoril predvsem o globalnem segrevanju. Pri tem sta se strinjala, da je treba k pogajanjem o tem problemu pristopiti čim prej in čim bolj resno. O Kosovu nista govorila. Kot je povedal Türk, sta v sklopu pogovorov o globalnem segrevanju z Banom spregovorila predvsem o konkretnih oblikah pogajanj v sklopu ZN na to temo. S sogovornikom sta se strinjala, da je treba pogajanja začeti čim prej, pri tem pa jih vzeti skrajno resno. Po predsednikovih besedah odlaganje te teme namreč ni več mogoče, sama pogajanja pa je treba voditi tako, "da bodo na koncu pripeljala h konkretnim rezultatom" .
O Kosovu ni bilo govora
Že tretje srečanje starih znancev
Srečanje Türka in Bana Ki Muna je bilo sicer že njuno tretje, odkar je bil Türk izvoljen na mesto predsednika države. Prvič sta se z generalnim sekretarjem srečala decembra v New Yorku, drugič pa minuli teden v Madridu. Türk in Ban sicer veljata za stara znanca, saj sta skupaj že večkrat sodelovala v sklopu Združenih narodov. Njuno srečanje pa je tokrat namenjeno predvsem nalogam slovenskega predsedovanja in reševanju statusa Kosova.
Ban Ki Mun z Janšo o Kosovu
Ban Ki Mun je sicer obisk v Sloveniji začel v petek, ko se je na Brdu pri Kranju srečal s premierjem Janezom Janšo . Pogovarjala sta se predvsem o skupnih prioritetah ZN in EU med slovenskim predsedovanjem Uniji. Teh je po premierjevih besedah veliko, izpostavil pa je podnebne spremembe, medkulturni dialog in izzive v regiji Zahodnega Balkana, še posebno vprašanje prihodnjega statusa Kosova. Glede slednjega je Janša dejal, da EU verjame, da je namestitev misije EU na Kosovu v skladu s pravno podlago, ki jo daje resolucija 1244. "Morda ni popolna pravna podlaga, a je pravna podlaga," je dejal.