Vrtne kosilnice: Nasveti strokovnjaka, kako izbrati pravo

Foto: Profimedia
Foto: Profimedia
O izbiri nove vrtne kosilnice za travo smo vprašali strokovnjaka z dolgoletnimi izkušnjami. Pred odločitvijo je namreč treba razmisliti o več njihovih lastnosti, da bo kosilnica prava za kosca in zelenico.
Oglej si celoten članek

Ko smo postavljeni pred dejstvo, da potrebujemo novo kosilnico, ker je stara odslužila svoje ali pa z njo nismo zadovoljni, smo postavljeni tudi pred veliko vprašanje: kako izbrati kosilnico, ki bo ravno pravšnja za nas in našo zelenico ali travnik. Odločitev je toliko težja, saj je ponudba kosilnic izjemno velika. Izbiramo lahko med številnimi uveljavljenimi in manj uveljavljenimi ali celo neznanimi proizvajalci, ti pa ponujajo na stotine različnih modelov. 

Vrtne kosilnice se razlikujejo po motorjih, pogonu, viru pogonske energije, načinu košnje in zbiranja pokošene trave, širini kosišča, kolesih, ohišju, osnovne razlike našteje strokovnjak za kosilnice Rok Volovlek iz podjetja Duseti

Bencinska, električna ali baterijska?

„Večinoma kupci še vedno zaupajo predvsem bencinskim kosilnicam, a se to počasi spreminja. Res je, da je ta še vedno najbolj vsestranska in nezahtevna za uporabo. Samo natočite bencin in opravite delo,“ pravi sogovornik

Bencinske kosilnice so primerne za vse velikosti zelenic in tipe površin, le pri košenju površin z velikim naklonom so neprimerne, saj zaradi nepravilne lege olje ne maže motorja dovolj, zaradi česar kosilnica lahko „zariba“.

Imajo pa tudi nekaj pomanjkljivosti, njihovo vzdrževanje je drago, možnost okvar je precejšnja, še posebej če izberemo napačno, poleg tega so glasne, njihove vibracije pa visoke, kar precej obremenjuje kosca, pojasni strokovnjak. 

Električne kosilnice so primerne predvsem za zelo majhne površine. „Njihove prednosti so tiho in zanesljivo delovanje, manjša širina, kar je zelo praktično na bolj gosto zasajenih zelenicah, delujejo brez emisij, vibracije so nizke, zagon pa preprost. Primerne so tudi za košnjo na strmih pobočjih.“

Ena od njihovih bolj privlačnih lastnosti je cena, saj spadajo med najcenejše. Med pomanjkljivostmi sogovornik opozori na nezmožnost košnje večjih površin, saj zaradi ozke oblike porabimo veliko časa, za sabo pa je treba vleči zelo dolg kabel, na katerega moramo paziti, da ga ne presekamo. Njihovi motorji so šibkejši, zato ne zmorejo kositi nekoliko višje in gostejše trave. 

Foto: Profimedia vrtna kosilnica „Kosilnice na baterijski pogon so novejše, njihove prednosti pa so tiho delovanje, enostavna uporaba in zagon, nizke vibracije in ničelne emisije, možnost košnje na velikih strminah in prav tako na velikih področjih.“ Kako veliko zelenico lahko pokosimo, je odvisno od modela in zmogljivosti baterije. 

Edina slabost je cena, pove Rok Volovlek in doda, da so drage predvsem baterije, ki pa ustrezajo tudi več drugim domačim baterijskim strojem.

Pobiranje trave v koš, mulčenje ali izmet?

Pobiranje trave v koš je najbolj pogosta oblika košnje, izberemo pa jo takrat, ko želimo negovano zelenico, po njej pa radi hodimo bosi, saj se na podplatih ne bo nabirala pokošena trava. 

„Nekoliko slabši je ta način pri košnji višje in mokre trave, saj se odprtina lahko zamaši. Vsekakor mora imeti kosilnica zadnji pogon, saj se pri polni košari težišče premakne na zadnja kolesa in s tem prednja kolesa izgubljajo oprijem.“ 

Foto: Profimedia vrtna kosilnica Mulčenje, ki pomeni, da sistem travo seseklja na majhne delce in zbije k tlom, je primerno za košnjo nižje trave, saj pri višji in mokri motorji ne zmorejo obremenitve. Tak sistem je dobra izbira, če bomo travo kosili vsak teden, s čimer bomo poskrbeli tudi za zeleno gnojenje zelenice, sicer pa sistem ne bo učinkovit. Kepe trave ostajajo na njej, kar ni privlačno, poleg tega se lepijo na obuvala. 

„Redno mulčenje pa zahteva tudi zračenje zelenice, saj velike količine odpada zamašijo površino in onemogočajo zračnost travne ruše, zaradi česar videz trate ne bo lep.“

Izmet je najbolj primeren za košnjo višje trave, saj je kosilnica tako najmanj obremenjena. Ponavadi ga izberemo za košnjo bolj „divjih“ zelenic, saj je odpad zelo viden in volumsko velik. „Gre za najbolj enostaven način z najmanjšim naporom za stroj in kosca. Izbiramo pa lahko med stranskim in zadnjim izmetom, ki je nekoliko nepraktičen, saj odpad meče pod noge.“ Nekatere boljše kosilnice imajo vgrajene vse možnosti.

Foto: Profimedia vrtna kosilnica

Pogon: Da ali ne?

Pogon, ki je lahko na prednja ali zadnja kolesa ali pa štirikolesni, zelo olajša manevriranje kosilnice. „Zadnji je primeren predvsem za košnjo nekoliko bolj razgibanega in strmega terena, saj zelo olajša manevriranje in onemogoča zdrs koles. Za kosilnice brez koša sta primerna prednji in zadnji pogon. Za kosilnice s košem pa zaradi težišča zadnji pogon.“

Slabost pogona je, da je to še eden od sistemov na kosilnici, pri katerem lahko pride do okvare, pomeni pa tudi nekoliko večjo porabo goriva, doda sogovornik.

Kosilnice brez pogona so primerne za majhne, nezahtevne površine, ki jih pokosimo hitro. Potiskanje kosilnice namreč zahteva kar nekaj energije, saj lahko tehtajo tudi 40 kilogramov in več. 

Kolesa: Večja, manjša, profili, ležaji?

Pri velikosti lahko običajno izbiramo med štirimi kolesi enake velikosti, ali pa so spredaj manjša, zadnja pogonska pa večja. Ta so primerna za košnjo bolj neurejenih zelenic, njihova slabost pa so bolj pogoste okvare in višja cena za nova. 

„Pri izbiri bodite pozorni predvsem na to, da imajo kolesa ležaje in niso na ohišje pritrjena neposredno. Ta se zelo hitro zrahljajo in zelo otežujejo delo.“

Foto: Profimedia vrtna kosilnica Profil kolesa je lahko globoko narebren in oster ali plitek in manj oster. „Prvi je boljši za strmi in suh teren, na mokrem pa blato hitro zapolni profil, kar povzroča zdrse koles. Plitek profil je boljši za ravne terene, na trati pušča manj sledi, na mokrem terenu pa ne zajema toliko blata.“

Širina kosišča: Ožje ali širše?

Širše kosišče ne pomeni vedno boljše ali hitrejše košnje. Primerno je za večje površine brez ovir, če je zasaditev gostejša, pridobljeni čas zaradi širine kosišča izgubimo pri manevriranju okrog dreves in drugih ovir. V tem primeru izberemo ozko kosilnico z močnim motorjem in robustno izdelavo.

Ožje kosišče je primerno tudi za manjše površine, košnja katere ne zahteva veliko časa, lažje pa je tudi manevriranje. Ožje kosilnice so praviloma cenejše. 

Motor: „Briks“ ali kaj drugega?

Proizvajalci kosilnic večinoma vgrajujejo motorje za to specializiranih proizvajalcev. Najbolj znana znamka je Birggs&Stratton, v širši javnosti bolj znana kot „Briks“. „Nekoč so ti motorji veljali za najboljše, zdaj pa se stvari spreminjajo. Zaradi optimizacije so celotno linijo manjših motorjev preselili na Kitajsko, zato so do serije 600 slabše izdelave, brez preverjanja kakovosti in so po kakovosti podobni kitajskim »no name« motorjem, ki jih vgrajujejo v kosilnice nizkega cenovnega razreda, neuveljavljenih znamk.“

Foto: arhiv duseti vrtna kosilnica Med zanesljivimi motorji, ki bodo delali dolgo, sogovornik našteje Briggs&Stratton serije 600 in višje, Kohler, Kawasaki in Honda. „Predvsem motorji Honda veljajo za najboljše za vrtne kosilnice. To potrjuje tudi naš servis, saj okvar na njih praktično ni. Prav tako so, zaradi posebnega podmazovanja motorja primerni za košnjo naklonov. Če je ta nad 10 odstotkov, izberite Hondin motor.“

Ohišje: Jeklo, plastika ali aluminij?

„Najpogostejša so jeklena ohišja, ki pa so po našem mnenju najslabša. Edina prednost je, da prihajajo iz uveljavljenih linij in so poceni za izdelavo. Jekleno ohišje rjavi, zato smo prepričani, da v večini primerov kosilnica na odpad roma zaradi ohišja, čeprav vse druge komponente še delujejo.“

Vse več kosilnic ima plastično ohišje, ki ne rjavi, poleg tega je lažje, dlje ostane ohranjeno, lažje pa ga je tudi čistiti, ker se trava nanj oprijema manj kot na jeklo. „Ohišja so narejena iz visokokavostne, zelo trde plastike, ki je praktično nezlomljiva pri normalni uporabi. V našem servisu še nismo zabeležili loma.“

Foto: Profimedia vrtna kosilnica

Aluminijasto ohišje združuje dobre lastnosti obeh omenjenih. „Odporno je proti koroziji, zelo lahko, se ne lomi in ohrani lep videz tudi po veliko letih. Glavna pomanjkljivost pa je cena. Vrtna kosilnica z aluminijastim ohišjem, vas bo, po vsej verjetnosti, olajšala za skoraj 1000 evrov.“

Znamka kosilnice: Uveljavljena ali ne?

Med uveljavljene štejemo tiste iz višjega cenovnega razreda, ki postavljajo standard za vse ostale. „Zanje so značilni boljši materiali, motorji, nadzor kakovosti, urejeni delovni pogoji, razvoj, sodobne funkcije. Pomembna je tudi podpora po nakupu, saj zagotavljajo nadomestne dele in servis. Mednje štejemo proizvajalce Husqvarna, Stihl, Honda, John Deere, Solo...“

Vendar omenjeni proizvajajo tudi kosilnice nižjega cenovnega razreda, ki pa navedenih standardov ne dosegajo v celoti.  
„Cenejše znamke, so lahko zadovoljive kakovosti, predvsem za majhne vrtove, a ne zagotavljajo servisa in nadomestnih delov. Prav tako so rezultati košnje slabši, precej krajša pa je tudi njihova življenjska doba. Z nakupom teh kosilnic kratkoročno nekaj prihranite, a zagotovo vas bodo več stale kasneje, denarja in živcev. Pomislite tudi, da s tem podpirate slabo plačano delovno silo in veliko količino odpadkov, kar hitro postane vsak ceneni stroj.“

Pomembno je tudi, kje kosilnico kupimo. Trgovec naj bi zagotovil strokovno svetovanje in servis, zaposlenim pa nenehno izobraževanje.

Urejanje okolice Betonski tlakovci: To morate vedeti pred izbiro

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 4

  • 02:31 21. September 2021.

    Toliko pripomočkov zdaj olajša življenje. Sploh se ne spomnim, kako smo nekoč živeli brez <a href="https://slopehelper.com/spec">kosilnice </a>

  • 02:29 21. September 2021.

    Toliko pripomočkov zdaj olajša življenje. Sploh se ne spomnim, kako smo nekoč živeli brez kosilnice https://slopehelper.com/spec

  • 10:49 25. April 2021.

    ok strokovnjak za popravilo. kje pa je strokovnjak za košnjo ? ko bo kosil vrt z 2000m2 gori dol in …

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.