V ponedeljek, 7. oktobra, je rok za plačilo nadomestila za uporabo stavbnih zemljišč (NUSZ) za nepremičnine v Kopru, Ljubljani, Mariboru, Murski Soboti, Ptuju in Velenju, opozarja Finančna uprava.
Rok je odvisen od tega, kje je nepremičnina, ne kje živi njen lastnik. Če nekdo živi v Celju in ima nepremičnino v Ljubljani, mora drugi obrok NUSZ plačati do 7. oktobra.
Gre za rok za plačilo drugega obroka NUSZ, na katerega mnogi pozabijo. Finančna uprava zaradi druge in tretje položnice za NUSZ izda dvakrat več opominov kot za plačilo prvega obroka.
"Na drugo položnico vedno pozabim"
"Ne vem, zakaj pošljejo dve položnici, eno je treba plačati šele oktobra, na to vedno pozabim, potem moram pa računati še, koliko zamudnih obresti moram plačati," nam je potarnala bralka, ki je letos dobila odločbo za plačilo nadomestila za uporabo stavbnih zemljišč (NUSZ), v njej pa dva plačilna naloga.
A plačilo v obrokih določa zakon. "Zakon o davčnem postopku (ZDavP-2) v 405. členu določa, da se NUSZ plačuje za leto vnaprej in sicer v obrokih, razen če občinski odlok ne določa drugače. V 387. členu ZDavP-2 je določeno, da davčni zavezanec plača davek v dveh obrokih, če višina davka ne presega 200 evrov oziroma v štirih obrokih, če višina davka presega 200 evrov," so nam pojasnili na finančni upravi. Lanski rekorder je imel za 785 hiš nepremičnin.
Zanimivo finančna uprava vsem, ki ne plačajo prvega obroka, še enkrat pošlje odločbo s plačilnimi nalogi. "Prvo položnico sem plačal, sicer z nekaj dnevi zamude, zdaj pa sem dobil še dve položnici za nadomestilo za uporabo stavbnih zemljišč (NUSZ). Nikjer ne piše, da gre za kakšen opomin, samo roki plačila so drugi," nas je že pred leti opozoril bralec, ki je menil, da bi lahko kdo, ki ne bi bil pozoren, plačal vse štiri položnice.
Podvojena plačila bi vrnili po uradni dolžnosti
Na finančni upravi so pojasnili, da odločbe o NUSZ pošiljajo z navadno pošto. Ko prejemnik plača prvo ali edino položnico, se šteje, da je bila odločba vročena, če je ne, pa mu odločbo še enkrat pošljejo z osebnim vročanjem.
"Dejansko ne opominjamo davčnega zavezanca, temveč davčni organ na ta način izvaja vročanje v skladu z zakonom in tako pridobi izvršilni naslov (izvršljiva odločba o odmeri davka), na podlagi katerega lahko zahteva plačilo davka," pravijo na Fursu. Zagotavljajo tudi, da bi bila morebitna podvojena plačila, ki jih sicer ne zaznavajo, vrnjena po uradni dolžnosti. Dvojnih plačil sicer še niso zaznali.
Ker se odločbe vročajo z navadno pošto, je Furs že pred leti prihranil skoraj milijon evrov na leto. Gre namreč za enega največjih logističnih zalogajev finančne uprave, lani so izdali kar 896.167 odločb o odmeri NUSZ. Če ima lastnik nepremičnine v več občinah, prejme več odločb.
Po zakonu mora Furs na podlagi podatkov občine odločbe izdati do 31. marca za tekoče leto oziroma v treh mesecih po prejemu podatkov, ki mu jih posreduje občina. "Odmera NUSZ tako poteka skozi celo odmerno leto, odvisno od tega, kdaj občina posreduje podatke na Furs," pojasnjujejo. Za nepremičnine v Kranju je bil tako rok za drugi obrok 2. oktober.
Davčne obveznosti lahko uporabniki vidijo tudi na prvi strani mobilne aplikacije eDavki in tam tudi izvedejo spletno plačilo.
Vsem, ki se jim pogosto zgodi, da pozabijo na plačilo druge ali tretje položnice, na finančni upravi svetujejo, da lahko plačilo vseh položnic opravijo istočasno kadarkoli pred iztekom roka, torej vse obroke skupaj, kar se v praksi tudi dogaja. Mobilne banke pa omogočajo tudi skeniranje QR kode takoj po prejemu plačilnega naloga, plačilo pa na rok plačila.
Kaj sploh je NUSZ, lahko preberete tukaj, ne gre namreč za plačilo za uporabo stavbnega zemljišča, na kar nakazuje ime, ampak …
dezurni@styria-media.si
Tudi naš župan je zvišal za 100%. Zmene od človeka iz Log Dragomerja.
Nadomestilo za uporabo stvari, ki sem jo kupil in je moja last? Kaj ko bi občina meni plačala nadomestilo za …
Namesto, da se ti levi poslanci igrajo umazane igre, naj raje spremenijo zakon o davčnem postopku, ki izgleda, da je …