Pod streho > Nepremičnine
489 ogledov

Na vrednotenje se lahko pritožite samo še jutri

bloki Profimedia
Še jutri je čas, da oddate pripombe na modele vrednotenja nepremičnin.

Geodetska uprava RS (GURS) je sredi oktobra objavila nove poskusno izračunane posplošene vrednosti nepremičnin. "Cilj in namen postopka poskusnega izračuna je, lastnike nepremičnin seznaniti s predlogom novih modelov vrednotenja prek javne razgrnitve predlogov modelov vrednotenja in s poskusno izračunanimi vrednostmi vseh nepremičnin na podlagi novih modelov," so takrat sporočili z GURS.

Vrednosti nepremičnin so izračunane na podlagi podatkov o nepremičninah, ki se vodijo v katastru nepremičnin, in na podlagi predloga modelov vrednotenja nepremičnin. Kar pa ne pomeni, da so izračunane vrednosti enake tržnim cenam. 

Kako se pritožite, če se z vrednostjo ne strinjate?

Če se s poskusno izračunanimi vrednostmi svojih nepremičnin ne strinjate, lahko sprožite postopek za ugovor oziroma spremembo. Lastnik lahko ugovarja zaradi dveh razlogov, in sicer, ker se ne strinja z modelom vrednotenja in ker se ne strinja s podatki o nepremičnini, ki so bili uporabljeni pri poskusnem izračunu. 

Vendar kot poudarjajo na GURS, to ne pomeni, da se bo ta spremenila, saj se "poskusno izračunana vrednost izračuna samo enkrat s programom za poskusni izračun, zato je ni mogoče spremeniti."  Pripombe in spremembe pa bodo imel vpliv na posplošene vrednosti nepremičnin v prihodnje.   

Na model vrednotenja se lahko pritožite le še jutri, 25. novembra.

Če menite, da so predlagani novi modeli vrednotenja neustrezni, na geodetsko upravo oziroma občino posredujete pobudo o spremembi novih modelov vrednotenja. 

Pripombe, ki se nanašajo na spremembe vrednostnih con in vrednostnih ravni, pošljete na občino, na območju katere je nepremičnina. Predloge sprememb, ki se nanašajo na vrednostne tabele, točkovne razrede, točkovnike in količnike za izračun posplošene vrednosti pa pošljete na geodetsko upravo.

Podatke o nepremičnini lahko spremenite kadar koli

Podatke o nepremičnini pa lahko spremenite kadarkoli na podlagi zakona o katastru nepremičnin. Podatke o stavbi, kot so površina prostorov, leto obnov, material nosilne konstrukcije, inštalacije, tip stavbe in podobno lahko uredite sami, za nekatere spremembe pa je nujen elaborat, ki ga izdela pooblačeni geodet.  

Ko bo sprememba izvedena v katastru nepremičnin, bo že naslednji dan tudi v evidenci vrednotenja. 

Prihodnje leto dokončne vrednosti

Po preteku poskusnega izračuna bo Geodetska uprava vse prejete predloge in pripombe lastnikov nepremičnin na predloge novih modelov vrednotenja strokovno pregledala. Pri pripravi končnega predloga novih modelov vrednotenja bodo upoštevane vse pripombe, ki so v skladu z zakonsko predpisanimi merili množičnega vrednotenja nepremičnin. Geodetska uprava bo pripravila tudi javno objavljeno poročilo o obravnavi prejetih pripomb.

V naslednji fazi pa bo usklajen predlog novih modelov vrednotenja sprejela vlada z uredbo. Od takrat naprej, predvidoma naj bi bilo to pomladi 2025, bodo novi modeli veljavni in javno objavljeni. 

Takrat naj bi lastniki še zadnjič po pošti dobili dokončne posplošene vrednosti nepremičnin. Vas naslednja vrednotenja, ki naj bi jih izvajali vsak dve leti, pa bodo dostopna prek elektronskih poti. 

Pritožba le na podlagi ocene cenilca

Na končne vrednosti bo možna pritožba, vendar le na podlagi ocene cenilca, ki bo izvedel oceno posebnih okoliščin. Posebne okoliščine bo lastnik lahko uveljavljal le v primeru, če bo cenilec ocenil, da je posplošena vrednost za 20 odstotkov ali za več kot 200.000 evrov nižja ali višja.   

Osnovni pogoj, da bo cenilec sploh izvedel cenitev, pa so urejene evidence, kar pomeni, da morajo podatki, ki se vodijo o nepremičnini, ustrezati stanju v naravi. Če ne ustrezajo, bo moral lastnik pred cenitvijo te urediti. 


 
 

Komentarjev 0
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.