Ministrstvo za okolje in prostor je pred začetkom kurilne sezone v ta namen sklicalo novinarsko konference, na kateri so opozorili na možnosti povečanja onesnaženja zunanjega zraka s PM 2.5 in PM 10 delci, ki nastajajo pri izgorevanju lesne biomase in so neposredno odgovorni za nastanek obolenj, lahko tudi smrti.
Kot je poudarila Tanja Bolte iz direktorata za okolje na MOP, v zadnjih treh letih preseganj delcev PM nad 35 dni v koledarskem letu sicer niso izmerili nikjer, kar pomeni, da se je zunanji zrak v primerjavi s kritičnimi leti od 2099 do 2011 pozimi izboljšal. Da bi tako ostalo, pa se morajo vsi uporabniki kurilnih naprav na lesno biomaso zavedati svoje odgovornosti.
MOP tako gospodinjstva opozarja naj izberejo dimnikarsko službo, omogočijo preglede malih kurilnih naprav, omogočijo vpis novih kurilnih naprav v evidenco, dovolijo izvajanje dimnikarske službe. Predvsem pa naj za ogrevanje uporabljajo kakovostne kurilne naprave in kakovostno in primerno suho gorivo.
Vse, ki imajo kurišča za lesno biomaso, pozivajo, naj v njih ne kurijo vlažnega lesa, sploh pa ne odpadkov kot so plastika, lakiran les, karton in druga embalaža.
Stara, kurilna naprava, ki ni primerno vzdrževana, in neprimerno kurivo sta glavna dejavnika za slabo izgorevanje, ki se kaže kot gost temen dim. Ta pa se zaradi temperaturnih obratov, ki preprečujejo prevetritev, zadržuje v dolinah in kotlinah, posledica je onesnažen zrak in povečana koncentracija PM delcev.
Omogočite delo dimnikarjem
Simon Dovretel iz sekcije dimnikarjev gospodinjstva poziva, naj izberejo strokovne dimnikarske službe in jim omogočijo izvedbo vseh potrebnih pregledov in ukrepov. Vsak napravo je treba pred ponovno uporabo pregledati, očistiti, in če dimnikar ugotovi napake, te tudi odpraviti. Naprave na trda goriva je treba pregledati enkrat na leto, očistiti pa dva- do štirikrat, je še poudaril.
S kurjenjem lesne biomase ni nič narobe, nikogar ne bomo ogrožali, če bomo ravnali odgovorno, uporabljali kakovostno, dovolj suho kurivo in redno vzdrževali kurilne naprave, je še dodal na koncu.
Tveganja za zdravje so velika
Predstavnica NIJZ Majda Pohar je opozorila na tveganja, ki jih prinaša visoka koncentracija PM delcev, ki smo jim zaradi nepravilne uporabe kurilnih naprav lahko izpostavljeni prav vsi. Raziskave namreč kažejo, da je povezava med koncentracijo PM delcev in obolevnostjo linearna, zato je zelo pomembno, da vsak prispeva k manjšemu onesnaženju, je poudarila.
PM delci so odgovorni za različna obolenja, tveganje za nastanek obolenj pa je primerljivo s tveganji, ki jih prinašata nezdrava prehrana in kajenje. Njihova škodljivost je odvisna od velikosti in primesi, ki jih vsebujejo. Večji delci PM10 se zadržujejo v zgornjih dihalih in s kihanjem in kašljanjem praviloma izločimo. Manjši delci PM 2,5 pa prehajajo pljučno bariero in od tam vstopajo v kri. V organih, lahko so to jetra, srce, možgani, krvne žile, povzročajo vnetja. Povečujejo možnost nastanka raka, predvsem pljučnega in sečnega mehurja, bolezni srca in ožilja, nevrodegenerativnih bolezni, kot sta parkinsonova in alzheimerjeva bolezen. Poslabšajo tudi stanje kroničnih bolezni.
Preplačujmo vse, zadušimo se...vse za Ukrajino. Kaj bomo že dobili v zameno? Aja svobodo...ker sedaj je pač ni, no razen …
Strokovno ugotovljeno je bilo, da je že do sedaj zaradi trdih delcev PM 2.5-10, umrlo samo v Ljubljani 250-300 ljudi …
Ja hebi ga pa slava ukrajini ane.