V novogradnjah garaž praktično ni več. Graditelji so spoznali, da so garaže neracionalne iz dveh razlogov, prvi je cena, ki gradnjo hiše precej podraži, druga pa je energijska učinkovitost, ki jo je z garažo v hiši precej teže doseči. Zato se jim večina odpove. A jekleni konjički še vedno potrebujejo streho in zaščito pred vremenskimi vplivi, zato praktično ni novogradnje, ki na dvorišču ali pa ob hiši ne bi imela nadstreška.
Ti so vse pogostejši tudi ob obstoječih hišah, saj so garaže v njih pogosto premajhne, avtomobili so vse večji, ali pa jih je v gospodinjstvu več, zato za vse ni prostora. Tudi v tem primeru je rešitev nadstrešek.
Po načelu na hitro in poceni
Žal lahko pri opazovanju grajene krajine vidimo precej zelo neposrečenih rešitev. Predvsem pri starejših hišah so lastniki nadstreške postavljali precej stihijsko, po načelu na hitro in poceni. Štirje stebri in poceni kritina, tam, kjer je pač prostor. Rezultat so tvorbe, ki se nikakor ne podajo ne k hiši, ne v njeno okolico, delujejo kot tujki, ki jih ne bi smelo biti. Služijo sicer svojemu namenu, o všečnem videzu pa je težko govoriti.
Nadstrešek mora biti del arhitekturne zasnove hiše ali okolice. Pri novogradnjah to največkrat ni težava, saj jih načrtujejo arhitekti, ko načrtujejo hišo. Zasnujejo ga glede na likovno podobo hiše, tako da jo nadstrešek dopolnjuje ali poudari. Pri tem uporabijo enake materiale kot na fasadi hiše, rdeča nit so lahko tudi barve, okrasni poudarki, linije. Ali drugače, ob minimalistično zasnovani hiši z izčiščenimi linijami, bo tak tudi nadstrešek. Če je del fasade hiše oblečen v les, se bo ta ponovil tudi na nadstrešku. Ob hiši z izjemno veliko steklenimi površinami bo transparenten tudi nadstrešek.
Dodana vrednost in ne tujek
Podobnim zakonitostim bi morali slediti tudi pri načrtovanju nadstreška ob starejši hiši. Znano pravilo, ki ga pri tem upoštevajo arhitekti, je, da mora nadstrešek hišo dopolniti, lahko jo poudari, nikakor pa ne sme prevzeti glavne vloge ali pa ob njej obviseti kot tujek. Če je obstoječa hiša zelo izrazna, potem običajno oblikujejo manj vpadljiv, zadržan nadstrešek, pri hišah z manj izrazitim značajem, pa si arhitekti pri zasnovi nadstreška lahko dovolijo več izraznosti, tako da ta postane dodana vrednost.
Ob hiši ali na dvorišču
Pri zasnovi nadstreška ni pomembna le njegova oblika oziroma videz, temveč tudi, kje bo postavljen. Če imamo prostor in lahko nastrešek povežemo tudi z vhodom v hišo, je smiselno, da je vpet vanjo oziroma je njen podaljšek. Če prostora nimamo, pa bomo zanj našli prostor na dvorišču in bo samostojni objekt. Pred odločitvijo pa je treba preveriti, ali bomo zanj potrebovali gradbeno dovoljenje ali ne.
Glede na to, da so standardne dimenzije nadstreškov, pod katerim bosta parkirana dva manjša avtomobila pet krat pet metrov, za dva večja pa šest krat šest metrov, bo zanje potrebno gradbeno dovoljenje za nezahtevne objekte.
Povzroči lahko toplotni most in plesen
Pri postavitvi velja opomniti še na en vidik. Vpenjanje nadstreška v hišo pomeni, da bomo prebili fasado in v zid vstavili ustrezne nosilce. To se splača narediti le, če hiša še ni toplotno izolirana. Če je, se je temu bolje izogniti, saj je treba na mestu vpenjanja izrezati fasado in toplotno izolacijo. Na stiku pa bo nastal toplotni most. To pa pomeni toplotne izgube, kondenzacijo in zatekanja vode v toplotno izolacijo in konstrukcijo ter zelo verjetno pojav plesni. Zato je pri toplotno izoliranih hišah boljša rešitev samostoječi nadstrešek, lahko tudi tik ob hiši.
Velika izbira materialov za nadstreške po meri
Materialov, iz katerih lahko postavimo nadstrešek je vse več. To velja za konstrukcije in za strehe oziroma kritine. Konstrukcije so lahko zidane, lesene, iz vročecinkanega jekla, kakšne druge kovine, celo steklena ali pa narejena kot gabion – žičnata ograja, polnjena s kamenjem. Pogosto so konstrukcije tudi iz kombinacije različnih materialov. Pomembno je, da je konstrukcija toga, da se ne bo z leti deformirala, in kar se da odporna na vremenske vplive.
Strehe so lahko ravne, z rahlim naklonom, dvokapne ali polkrožne, kar je pogosta značilnost montažnih samostoječih konzolnih nadstreškov. Pokrite so lahko z netransparentnimi kritinami, ali pa izberemo transparentne, kot so denimo polikarbonatne kritine ali pa steklene iz kaljenega ali lepljenega stekla. Kritina naj bo lahka, da čim manj obremenjuje konstrukcijo. Vse pogosteje pa so tudi nadstreški pokriti kar s fotovoltaičnimi paneli, ki proizvajajo elektriko.
V galeriji zgoraj smo zbrali nekaj ličnih primerov nadstreškov.
Več o gradnji in obnovi najdete tukaj.
Prvo: NI RES, da so danes nadstreški del novogradnje. V bližini je 4-5 novih naselij in niti pri eni bajti …
Predstavili ste res poceni nadstreške, oz. dražje od avtomobila, ki je pod njim. Potem še arhitekt in gradbeno dovoljenje... pa …