"Zastavlja se smiselnost novogradenj, ..."

Foto: M. Ha. Samo gradnja trinadstropnega zasebnega doma starejših v Komendi je stala okoli pet milijonov evrov. Fotografija je bila posneta 15. avgusta 2022.
Foto: M. Ha. Samo gradnja trinadstropnega zasebnega doma starejših v Komendi je stala okoli pet milijonov evrov. Fotografija je bila posneta 15. avgusta 2022.
V novem domu za starejše v Komendi, ki je bil dokončan že pred pol leta, bodo prve stanovalce sprejeli v ponedeljek, 16. januarja, je za Žurnal24 pojasnila mag. Sanda Gavranovič, poslovna direktorica družbe SeneCura v Sloveniji.
Oglej si celoten članek

Lani smo večkrat poročali o kadrovski stiski, zaradi česar je zasebni SeneCurin dom za starejše v Žireh s 60 posteljami, ki je bil zgrajen decembra 2021, začel sprejemati prve stanovalce šele pet mesecev pozneje, to je po 9. maju 2022. Na las podobna zgodba se je nato ponovila z novim SeneCurinim domom v Komendi, v katerem je prostora za 75 stanovalcev (od teh 68 koncesijskih mest, sedem za dnevno varstvo), ki je uporabno dovoljenje že julija 2022. Načrtovali so, da bodo prve stanovalce ob potoku Pšata sprejeli do jeseni 2022, a se ni izšlo zaradi manjka zdravstvenega kadra in kuharjev. Kljub razpisom, pomoči lokalne skupnosti, zavoda za zaposlovanje in izobraževalnih ustanov, so na razpisana delovna mesta prejeli izjemno skromno število prijav. Dokler pa nimajo ustreznega kadra, pa po normativih ne morejo sprejeti stanovalcev.

V Žireh sodobna kuhinja še sameva, ni kuharjev

In kako je trenutno v Žireh, kjer potrebujejo za delovanje celotnega doma 35 zaposlenih, od teh polovico zdravstvenega kadra? Avgusta lani so imeli zaradi teh težav v domu le 20 stanovalcev, prošenj za sprejem pa je bilo več kot 100.

"Trenutno smo v SeneCura domu starejših občanov v Žireh kadrovsko popolnili ekipo na zdravstveno-oskrbovalnem in socialnem delu, tako da načrtujemo, da bo dom poln v prvih mesecih letošnjega leta 2023. Trenutno izpolnjujemo vse normative, zaradi normalne izpeljave procesov dela smo celo nekoliko nad njimi. Še vedno pa nimamo zaposlenih v kuhinji. Zato smo se že takoj od sprejemanju prvih stanovalcev odločili za zunanji servis. V novi sodobno opremljeni kuhinji še danes nimamo kuharjev, je navedla mag. Sanda Gavranovič.
V nadaljevanju je direktorica poudarila, da imajo težave vsi domovi za starejše v Sloveniji, tako zasebni s koncesijo kot javni, in sicer tako v že obstoječih domovih kot pri odpiranju novih. Enako velja za novogradnje.

Če ni kadra ...

Glede zaposlovanja je direktorica razložila, da z razpisi v domove pričenjajo ob dokončevanju stavbnega opremljanja, torej še veliko pred pričetkom sprejemanja prvih stanovalcev. "Težave pri iskanju in pridobivanju kadra so vedno enake, s tem smo bili soočeni pri odpiranju novega doma v občini Hoče-Slivnica, nato že omenjeni dom v Žireh in enake težave v Komendi. Tu se nam postavlja vprašanje smiselnosti novogradenj in odpiranja novih zmogljivosti, če ne moremo pridobiti pravočasno kadra za odpiranje doma in sprejemanje stanovalcev."

(Nov javni dom s 150 ležišči načrtuje Dom upokojencev Kranj na Zlatem polju, ki bi ga po optimističnih napovedih izpred dveh let morali zgraditi v letu 2023. V Šenčurju (blizu športnega parka) in Škofji Loki (na območju nekdanje vojašnice) se obetata dva zasebna domova: prvi za 157 stanovalcev, drugi za 156. Gre za avstijsko skupino Aha Gruppe, ki je pridobila koncesiji preko podjetja Comett domovi, op. a.)

"Pristojne na ministrstvih smo že večkrat seznanili tudi s kadrovsko problematiko, tako preko Skupnosti socialnih zavodov Slovenije, katere članica je tudi SeneCura, kot preko GIZ koncesionarjev, pa tudi samostojno. Če se na ravni države ne bodo uredili kadrovski normativi in plače zaposlenih, nam noben zakon ne bo pomagal. Privlačnost tega lepega in varnega poklica in delovnega okolja mora biti podprta tudi s strani primernih delovnih obremenitev (kadrovski normativi) ter primernega plačila. Le tako bomo v izboru kandidatov imeli možnost izbora, kajti tega sedaj nimamo. Podobne kadrovske težave imajo domovi za starejše tudi v drugih državah, vendar imajo denimo v Avstriji zelo dobro vzpostavljen sistem zaposlovanja iz tujine," je opozorila.

SeneCura s sedežem na Dunaju je bila ustanovljena leta 1998, od leta 2015 je del francoske skupine Orpea. Kot vodilni zasebni ponudnik v Avstriji SeneCura upravlja s 87 ustanovami, 16 domov ima na Češkem, pet operativnih domov pa v Sloveniji: Vojnik, Maribor, Radenci, Žiri in Hoče-Slivnica.

NI SESTER, KUHARJEV, ... Nov dom že z uporabnim dovoljenjem, a nič ne kaže, da bi ga odprli KRANJ Dom na Zlatem polju: mesto v malem za 14 milijonov KONCESIJE Tudi v Škofji Loki bodo Avstrijci financirali dom za starejše

 

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 1

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.