Zdravstveno osebje iz Zdravstvenega doma Kranj bo ta teden cepilo proti covidu-19 v sredo, 13. oktobra, in v četrtek, 14. oktobra. Na voljo so cepiva Pfizer, Moderna in AstraZeneca.
V sredo bo odprt termin oziroma cepljenje za vse, ki se niso naročili, od 14. do 17. ure.
V četrtek bodo od 7. ure naprej cepili samo naročene odrasle in otroke, le od 13.20 do 14. ure tudi nenaročene otroke. V četrtek je ZD Kranj na cepljenje povabil 1178 ljudi. Večina je tistih iz obdobja pravega navala sredi septembra, takoj po uveljavitvi pogoja PCT, in sicer kar 947, med njimi je 62 otrok, starih med 12 in 15let. Vsi ti bodo prejeli drugi odmerek cepiva Pfizer ali Moderna.
Natančno 180 pa je (tudi vabljenih oziroma naročenih v četrtek) starejših od 70 let in ti bodo prejeli tretji odmerek. In kot smo zapisali že v uvodu, je aktualno naročenih novih oziroma vabljenih na prvi odmerek le 51 ljudi, od teh 50 odraslih in en otrok.
Testiranje v Globusu samo ob ponedeljkih, sredah in petkih
Osebje ZD Kranj pa izvaja testiranje, kot je znano, v nekdanji blagovnici Globus na Koroški cesti. Zaradi upada obiskov od tega tedna velja spremenjen urnik, saj testiranj ob torkih in četrtkih ne bo več. Ob ponedeljkih, sredah in petkih pa urnik ostaja enak, se pravi od 6.30 do 9.30.
Iz službe za stike z javnostjo so nam v zvezi z upadom obiska testiranj v Globusu razložili, da je v Kranju in tudi na Gorenjskem "kar nekaj vzporedne komercialne ponudbe. Nekomu na primer ustreza že lažje oziroma neposredno in zastonj parkiranje na parkiriščih nakupovalnih centrov."
Na vprašanje, koliko ljudi se v zadnjem obdbobju testira v Globusu, smo dobili odgovor, da le še približno v povprečju 60 na dan.
Trije dnevi za testiranje so tako dovolj za trenuten obseg, največ je stalnih testirancev iz javnih služb, šol, občine, sodišča, ljudske univerze... Prejšnji teden je bilo tako denimo testiranih le 360 ljudi. Zdaj predvidevamo, da jih bo prišlo nekaj čez 100 na dan, brez težav bi jih lahko testirali tudi 200 in še več, so pojasnili iz službe za stike z javnostjo pri ZD Kranj.
Rekord te jeseni je bil prvi teden septembra, ko je bil uveden pogoj PCT, in sicer je bilo na dan testiranih 150 ljudi. Rekord vsega obdobja pa je bil lani, potem ko so se šolniki na hitro vračali v razrede in bil uveden pogoj testiranja: v enem dnevu (osebje ZD Kranj je testiralo ves dan!) so opravili kar 1200 testov!
Deseterica, ki je do junija največ zaslužila s hitrimi testi
Naj spomnimo, da so o tem, kdo največ služi s testi, pred enim mesecem objavili prispevek na portalu Necenzurirano.si. Tedaj so zapisali, da je iz podatkov ZZZS razvidno, da je povračilo stroškov za hitre teste zahtevalo 450 javnih in zasebnih izvajalcev. Od novembra lani, ko je bil drugi val epidemije na vrhuncu, do konca junija je največ denarja od države dobil, in sicer 3,9 milijona evrov, Zdravstveni zavod Zdravje, ki je v lasti kirurga dr. Marka Bitenca.
Sledita mu javni Zdravstveni dom dr. Adolfa Drolca Maribor z 2,3 milijona evrov in zasebna ambulanta GroMed iz Kranja, ki jo vodi dr. Matej Svetec, zdravnik specialist za zdravljenje bolezni in poškodb glave, grla, vratu, nosu in ušes: ta je prejela 1,4 miljona evrov. Enako vsoto, to je 1,4 milijona evrov, je prejel javni Zdravstveni dom Domžale, sledita z 1,27 milijona evrov zasebnica, splošna zdravnica dr. Zlatka Kralj, ki ima prostore na Zaloški cesti v Ljubljani, in javni Zdravstveni dom Ljubljana z 1,15 milijona evrov.
Natančno en milijon so prejeli trije: javni Zdravstveni dom Velenje, Ambulanta Košir iz Škofje Loke, ki je v lasti zdravnika Branka Koširja, in družba Pacient, ki se ukvarja z reševalnimi vozili, njena lastnika pa sta Roman Meško in dr. Vito Vidmar. Kot zadnji oziroma deseti je na tem seznamu uvrščen javni Zdravstvni dom Kranj, ki je prejel 713 tisoč evrov.
Zanimivo, v Kranju jih testirajo še po 60 na dan, na ravni celotne države pa nam zagotavljajo, da opravijo blizu …