Slovenski muzeji in galerije so se v teh dneh združili v skupni akciji opozarjanja na grozote vojn in kratenje človekovih pravic ter poudarjanja pomena in miru.
Na spletu in družbenih omrežjih muzeji in galerije objavljajo predmet iz svojih zbirk, ki podpira željo po miru in opozarja na grozote vojnega nasilja, s sporočilom:
"Muzeji smo varuhi zgodovine in kulturne dediščine. Imamo moč, da preko primerov iz zgodovine opozarjamo na nasilje in temne dogodke človeštva, da učimo in se skupaj zavzemamo za boljši jutri. Naše poslanstvo so skrb za dediščino, za demokracijo in svobodo. Naša naloga je, da kredo “nikoli več vojn!” povemo glasno in opozarjamo na nasilje. Predmeti, ki jih objavljamo, so zgodbe o nesmiselnosti vojn in trajni želji po miru ter blaginji za vse." #solidarity #museumsforpeace #Ukraine
V Loškem muzeju so tako izbrali grafiko Kronist Franceta Miheliča iz leta 1955. Umetnina je metafora obupa, posameznikove nemoči in nesmiselnosti vojn. Predstavlja psihološko stanje družbe in socialne razmere po vojni, so zapisali na fb strani Loškega muzeja.
V Gorenjskem muzeju pa so izbrali lobanjo ženske v dvajsetih letih, ki je bila v 10. stoletju skupaj s svojim nakitom pokopana na grobišču Kranj-Iskra.
"Kamnita krogla, ki je prebila njeno zatilnico in povzročila njeno smrt, je bila najverjetneje izstreljena s pračo med enim izmed številnih madžarskih vpadov, ki so v prvi polovici 10. stoletja pretresali Evropo. Postala je nema priča trpljenja civilnega prebivalstva, ki še vedno, več kot tisoč let po njeni smrti, nosi glavno breme vseh vojaških spopadov," so objavili na fb strani Gorenjskega muzeja.
Google je plačal od 400 do 800 dolarjev za dnevno spletno delo od doma. Prvi mesec sem od Googla doma …