Posebno priznanje za Šenkovo hišo

Foto: Virnik Karničar Šenkova hiša na Zgornjem Jezerskem.
Foto: Virnik Karničar Šenkova hiša na Zgornjem Jezerskem.
Švica in Kneževina Lihtenštajn sta že šestič podelila mednarodno arhitekturno nagrado Konstruktivne Alpe (angleško Constructive Alps) za trajnostno prenovo in gradnjo v Alpah. Žirija je izmed 240 prijavljenih projektov iz sedmih držav prepoznala 11 projektov kot izjemnih.
Oglej si celoten članek

Kot je na spletni strani objavilo Ministrstvo RS za okolje in prostor, si na mednarodnem arhitekturnem natečaju Konstruktivne Alpe štirje projekti delijo prva tri mesta in 50.000 evrov denarne nagrade. Med nominiranimi projekti so bili tudi trije slovenski projekti: Šenkova hiša iz Zgornjega Jezerskega, ki je prejel posebno priznanje, Hotel Bohinj v Bohinju in brv na Rju v Bohinju.

Arhitekti, ki so zasnovali nagrajene objekte, so posebno pozornost namenili naravnim virom in gradbeni tradiciji alpskega prostora. Zgradbe ponazarjajo moč arhitekture, ki združuje estetiko in trajnost, zavzamejo malo zemljišča, uporabljajo trajnostne gradbene materiale in zmanjšujejo stroške energije, v nekaterih primerih celo pokrivajo lastne potrebe po energiji.

Zmagovalni projekt je šola Feld, ki je bila zgrajena leta 2020 v Švici. Nadomestila je staro stavbo, v kateri je pouk obiskovalo 80 otrok. Novo šolo danes obiskuje 200 učencev, povečanega posega v zemljišče pa ni bilo. Lesena konstrukcija je navdušila žirijo zaradi ekološke trajnosti, z uporabnimi skupnimi prostori in s strešnimi sončnimi kolektorji, s katerimi zadostijo lastnim energetskim potrebam.
Drugo nagrado sta prejela dva projekta: poslovni prostor strokovnjakov za ogrevanje ÖkoFEN v Chambéryju v Franciji  in stanovanjska stavba Ghiringhelli v Bellinzoni v Italiji.

Objekt ÖkoFEN je skorajda v celoti izdelan iz masivnega lesa. Urbanistični poudarek je prehod iz industrijske cone v sosednje mokrišče. Stanovanjski kompleks Ghiringhelli v Italiji združuje ekološke potrebe z visokokakovostnim notranjim urbanim razvojem in cenovno dostopnimi stanovanji.
Žirija je tretjo nagrado podelila prenovljenemu gorskemu gostišču Falkenhütte v Hinterrissu v avstrijskem pogorju Karwendel. Ekipa arhitektov je nove prizidke zlila z ohranjenimi deli stavbe iz 20. in 60. let prejšnjega stoletja. Falkenhütte pa je dobila že drugič zapored prejela tudi največ glasov javnosti.

Slovenski projekti

Šenkova hiša stoji na tem mestu na Zgornjem Jezerskem že vsaj 500 let, ohranila je svojo podobo in likovne detajle. Po temeljiti prenovi, pri kateri je bil kot gradbeni element uporabljen lokalni les, osnovni gradnik pritličnega dela stavbe pa je ostal 500 let star kamen, zato se predvideva dolga življenjska doba objekta ob minimalnih stroških rednega vzdrževanja. Gre za izrazito nadpovprečno trajnosten objekt, ki s svojim videzom deluje mogočno in daje pečat Šenkovi domačiji ter celotni veduti Kamniško-Savinjskih Alp. Prenova pomeni ohranjanje arhitekture naših prednikov za nove rodove. S preusmeritvijo v turistični objekt je bila dana možnost vsakomur, da si ta arhitekturni biser tudi ogleda in dediščino tudi občuti in doživi. Pomembno je tudi, da je z obnovo in novo dejavnostjo Šenkove hiše omogočeno preživetje sedmim redno zaposlenim domačinom in celotni družini, ki na kmetiji živi in dela.

MONOGRAFIJA Neponovljiv biser alpske arhitekture

Za nagrado je bil nominiran tudi Hotel Bohinj na vzpetini nad Ribčevim Lazom. Objekt je bil celostno statično in energetsko saniran, hkrati pa so bile stihijske prizidave obstoječega objekta oblikovno povezane v smiselno celoto. Pri prenovi so bili ohranjeni vsi vitalni deli konstrukcije. Trajnost objekta so dosegli z različnimi prijemi, glavno vodilo je bilo, da je najbolj ekološka stavba tista, ki je že zgrajena. Pri gradnji so v največji možni meri uporabili les, kot zelo trajnosten material, ves objekt, vključno z unikatno notranjo opremo, pa so izdelali v lokalnih podjetjih.

Tretji nominirani slovenski projekt je bila brv na Rju v Bohinju. Kot so zapisali, ta brv poleg principov trajnosti povezuje tradicijo in sodobnost ter raziskuje arhetip »hiše na vodi«. Tisto, kar daje mostu preseženo vrednost je povezanost z obalo, ki je osrednji prostor, kjer se stekajo poti in srečujejo ljudje.

 

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 2

  • 16:21 18. September 2022.

    sem bil noter, huda bajta, res ... imaš občutek, kot da si v kakšni cerkvi, povsod sami velbi, in to …

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.