Po seme za vrt v knjižnico, ne pa k multinacionalki

Foto: Zavod Mediapro
Foto: Zavod Mediapro
V Kranjski knjižnici so se pridružili projektu izmenjave domačih semen. Najde se marsikaj, kar bo popestrilo domačo gredo.
Oglej si celoten članek

Mestna knjižnica Kranj se je pridružila mreži 16 splošnih knjižnic po Sloveniji, ki že imajo v svojih prostorih Knjižnico semen.

Knjižnica semen temelji na brezplačni izmenjavi domačih semen in je eden od načinov spodbujanja ter ohranjanja biotske pestrosti. Prispeva k izobraževanju na področju avtonomne pridelave hrane in k naravovarstvu.

Zalogo semen v kranjski knjižnici semen lahko preverite TUKAJ.

Najprej treba vzpostaviti zbirko

Za prvo vzpostavitev zaloge semen v knjižnici vabijo darovalce, naj prispevajo semena z domačih vrtov. V poštev pridejo predvsem enoletne rastline, zelenjava in začimbe, pa tudi sadje in okrasne rastline.

Semena sprejemajo do konca marca. Embalaža ni pomembna, bolj je pomembno, da darovalci napišejo, katera semena vsebuje. Semena je mogoče oddati tudi v krajevnih knjižnicah.

Semena v roke ljudi!

Knjižnica semen je eden od načinov ohranjanja biotske pestrosti kulturnih rastlin, ki temelji na brezplačni izmenjavi semen, pravijo pri Goriški knjižnici, ki je v projekt vključena že dlje časa. Obstoj knjižnic semen na nekem območju krepi lokalno skupnost, omogoča izmenjavo dobrih praks in spodbuja varovanje ter ohranjanje avtohtonih in tradicionalnih vrst rastlin.

Knjižnice semen so se začele pojavljati kmalu po letu 2000, veliko jih ima prostor v javnih knjižnicah. Glavno vodilo in načelo knjižnic semen je promocija biotske raznovrstnosti, lokalne pridelave hrane, samooskrbe in kot se največkrat poudarja – vrnitev semen v roke ljudi, ne pa velikih agrokemičnih multinacionalk.

Z umeščenostjo knjižnic semen v javno knjižnico želijo knjižničarji izpostaviti svojo izobraževalno funkcijo, posameznika spodbuditi k aktivnemu delovanju v svoji skupnosti in k ohranitvi svoje kulturne in naravne dediščine, kar semena gotovo so. Takšna izmenjava tudi ustvarja vezi med člani skupnosti, kar se sklada s tradicionalno vlogo in proaktivnim pristopom, ki ga sodobne knjižnice poudarjajo.

dezurni@styria-media.si

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 0

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.