Nova načelnica Upravne enote Kranj

Foto: Osebni arhiv Dr. Metka Knific Zaletelj
Foto: Osebni arhiv Dr. Metka Knific Zaletelj
Upravno enoto Kranj od danes naprej vodi dr. Metka Knific Zaletelj, dosedanja direktorica občinske uprave v Tržiču. Od septembra lani, ko se je po petletnem mandatu poslovil dosedanji načelnik mag. Matjaž Dovžan, je tretjo največjo upravno enoto v državi z 79 zaposlenimi kot vršilka dolžnosti načelnice vodila mag. Renata Kozan.
Oglej si celoten članek

Konec decembra smo že poročali, da se je minister za javno upravo Boštjan Koritnik kar en mesec odločal med dvema kandidatoma za novega načelnika UE Kranj. A njegova izbira je bila vse doslej skrivnost, saj, kot so nam pojasnili na ministrstvu, posteneta ime in priimek izbranega kandidata dostopna za javnost z dnem izdaje odločbe o imenovanju in podpisom pogodbe o zaposlitvi z izbrano osebo.
Posebna natečajna komisija je sicer z obema prijavljenima kandidatoma opravila razgovor že 18. novembra in ugotovila, da oba izpolnjujeta pogoje in sta za razpisani položaj tudi primerna. O navedenem je komisija 23. novembra obvestila tudi ministra, ki je pristojen za imenovanje načelnika.

Upravno enoto Kranj so v lanskem letu večkrat kritizirali politiki v Kranju, ker da so bili sporni postopki v zvezi s tujci iz držav, ki niso v Evropski uniji.

Kranjski mestni svet je tako septembra lani celo sprejel sklep, da bo Mestna občina Kranj predlagala pristojnemu ministru, naj odredi izredni inšpekcijski nadzor nad delom UE Kranj in tudi drugih institucij za zadnjih pet let in revizijo spornih postopkov.

Prva z doktoratom znanosti na čelu UE Kranj

Dr. Metka Knific Zaletelj je prva načelnica v Kranju z doktoratom znanosti.
Doktorirala je leta 2015 na Pedagoški fakulteti v Ljubljani z delom Vključevanje slovenske plesne dediščine v vzgojno-izobraževalni proces v osnovni šoli. Na folklornem področju je, kot je razvidno iz javnih zapisov, aktivna od leta 1992. Vodila je več otroških in odraslih folklornih skupin, slabo desetletje v Tržiču vodi pevsko in godčevsko skupino. Vodila je številne seminarje, ki jih organizira Javni sklad Republike Slovenije za kulturne dejavnosti. Na dodiplomskem in podiplomskem študiju pridobljena teoretična znanja nadgrajuje s poklicno in ljubiteljsko prakso na področjih andragogike, etnologije in etnokoreologije, je zapisano v njeni biografiji.

Tako diplomo kot magisterij je sedanja načelnica UE Kranj opravila na Pedagoški fakulteti v Ljubljani: diplomirala je leta 2003 z delom Pojavljanje treme in izvajalske anksioznosti pred nastopom otroškega pevskega zbora. Štiri leta je učila razredni pouk v OŠ Tržič. Leta 2007 je zagovarjala magistrsko delo z naslovom Slovenski ljudski ples in projektno učno delo. Istega leta, od avgusta 2007 naprej do novembra 2017, se pravi dobrih deset let, je bila direktorica Ljudske univerze Tržič. Vmes, leta 2015, je, kot smo že zapisali, doktorirala na Pedagoški fakulteti v Ljubljani.
Od novembra 2017 naprej do konca letošnjega januarja, se pravi dobra tri leta, je bila dr. Metka Knific Zaletelj direktorica občinske uprave v Tržiču.

Doslej trije načelniki, od teh en razrešen, in ena načelnica

Upravne enote so v Sloveniji ustanovili leta 1995, ko se je državna samouprava popolnoma ločila od lokalne samouprave. Prvi načelnik Upravne enote Kranj je bil Metod Ferbar: a po 10 letih, v letu 2005, ga je tedanji minister za javno upravo Gregor Virant razrešil. Zaradi resne bolezni načelnika pa ni bilo mogoče končati disciplinskega postopka zoper njega. Mimogrede, Metod Ferbar pa je lani, leta 2020, zaradi več kot 40-letnega dela na različnih področjih v Krajevni skupnosti Smlednik in občini Medvode postal častni občan Občine Medvode.

Zanimivo je, da so Metodu Ferbarju očitali številne nepravilnosti pri izdajanju dovoljenj za bivanje tujcem, katere je izdajala upravna enota, pa tudi neustrezno ukrepanje ob ugotovljenih nepravilnostih. V javnosti je zelo odmevala uvedba disciplinskega postopka, povezana s primerom Bernarde Eržen Kosmač, zaposlene na kranjski upravni enoti. Načelnik Ferbar ji namreč po tem, ko se je proti njej ustavil disciplinski postopek in se je vrnila v službo, ni določil dela oziroma ji je vzel vsa pooblastila. Po oceni ministra Viranta je šlo pri tem za šikaniranje zaposlene.
Ferbarja je nasledila mag. Olga Jambrek (julij 2005-2012), magistrirala je z nalogo z naslovom Ustavno (ne)dopustni posegi v volilno pravico polnoletnih državljanov Republike Slovenije.
Nasledil jo je Emil Trontelj (2012-2015), ki je, kot je razvidno iz javno dostopnih podatkov, magisterij zagovarjal že po odhodu iz Kranja, in sicer leta 2016 z naslovom Vitka organizacija v upravni enoti na EPF v Mariboru. Mandat na UE Kranj je predčasno končal, ker je uspel na razpisu za načelnika UE Slovenska Bistrica.

Mag. Matjaž Dovžan je bil načelnik UE Kranj od septembra 2015 do septembra 2020 (zanimiv je tudi njegov magisterij: leta 2001 je magistriral z nalogo Ustavna opredelitev pravice pribežališča. Pred nastopom visoke funkcije v Kranju je bil direktor Urada za migracije v Direktoratu za upravne notranje zadeve, migracije in naturalizacijo in sekretar na Ministrstvu za notranje zadeve. Po izteku petletnega mandata na čelu kranjske upravne enote pa se ni prijavil za novega in se je po dosegljivih podatkih vrnil na ministrstvo.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 4

  • 08:56 4. Marec 2021.

    Huda bejba...

  • 21:36 1. Februar 2021.

    Magisterij : Pojavljanje treme in izvajalske anksioznosti pred nastopom otroškega pevskega zbora Doktorat: Vključevanje slovenske plesne dediščine v vzgojno-izobraževalni proces …

  • 18:20 1. Februar 2021.

    A je iz kvote SD ali Sab....

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.