Invazivne tujerodne rastline se vedno bolj širijo v naravo in izpodrivajo domorodne vrste, spreminjajo podobo krajine, preprečujejo dostop do vode, povzročajo gospodarsko škodo, nekatere so tudi zdravju škodljive. Da bi zmanjšali njihove negativne vplive, jih je treba odstranjevati.
Ob Bobovških jezercih se, kot pojasnjujejo strokovnjaki iz Zavoda RS za varstvo narave, razraščata predvsem kanadska zlata rozga in enoletna suholetnica.
Obe izvirata iz Severne Amerike, v Evropo pa so ju pripeljali kot okrasni rastlini. Postopoma sta pobegnili z vrtov in parkov, saj se zlahka širita z lahkimi semeni, ki jih razširja veter. Na travnikih, gozdnih robovih in drugih svetlih površinah prerasteta vse drugo rastlinje in čez nekaj let na njunih rastiščih ne raste nič drugega kot ena od teh dveh vrst.
Kanadska zlata rozga je sicer medovita rastlina in priljubljena med čebelarji, a njeni negativni vplivi so veliko večji od koristi, zato je tudi njeno omejevanje nujno.
Obe rastlini se razmnožujeta s semeni, zato jih je najbolje odstranjevati pred cvetenjem, če pa to fazo zamudimo, je treba cvetoče rastline odpeljati v industrijsko kompostiranje ali jih sežgati. Pri odstranjevanju je treba izkopati tudi čim več podzemnih delov, zaradi semen, ki so že v zemlji, pa je treba odstranjevanje ponavljati več let zapored.
Kot so sporočili iz Mestne občine Kranj, so na akciji dobrodošli vsi, ljubiteljice in ljubitelji narave, ki želijo, da bi v okolici jezerc na Bobovku še ohranili biotsko pestrost in domorodne vrste. Štel bo prav vsak par pridnih rok, so navedli, priporočajo pa primerno obutev, dolge hlače in zaščitne rokavice, s seboj pa prinesite tudi delovno orodje: kopuljico oziroma motiko.
Pričakujem množično udeležbo okoljevarstvenikov iz cele Slovenije.
Google plačuje dober dohodek od doma od 4600 do 6200 evrov na teden, kar je neverjetno pred letom dni, ko …