»Naš predlog je, da se NUSZ za 1% poveča za zazidana stavbna zemljišča in za 100% za nezazidana, komunalno opremljena stavbna zemljišča. Za to potezo smo se odločili, ker je veliko manipulacij z zemljišči, ki so komunalno opremljena, a nezazidana. Vemo, da se cene za ta zemljišča nenormalno višajo in ker je NUSZ prenizek predvsem večji lastniki tega ne želijo prodati in čakajo na boljši trenutek, večjo ceno,« je pojasnil kranjski župan Matjaž Rakovec.
»Ljudi se bo prisililo prodati njihova nezazidana stavbna zemljišča. Nekdo, ki ima zemljišče, ki bi ga rad namenil svojim otrokom, bo bil, če ne bo imel denarja, prisiljen v prodajo,« je v razpravi povedala samostojna svetnica Lea Zupan. Z njo se je strinjal tudi Tomaž Ogris (Povezane lokalne skupnosti). »Pričakoval bi, da bi ta dvig uvedli postopoma, ne pa naenkrat za 100%,« je dodal. Janez Černe (SD) pa je po drugi strani predlog odloka podprl, saj po njegovih besedah spodbuja razvojno komponento občine. »Tukaj se gre predvsem za veleposestnike ali razdrobljenih lastnikov, ki zadržujejo določene potrebne investicije. Treba se je zavedati, da smo v Kranju prišli do roba koeficienta nepozidanih stavbnih zemljišč in tukaj je treba nekaj storiti, saj imamo kar nekaj prostorskih načrtov sprejetih, ki pa se še vedno niso realizirali.«
Vodja Urada za okolje in prostor Janez Ziherl je ob tem odgovoril: »Obdavčene so samo nepozidana stavbna zemljišča, ki so komunalno opremljena. Občina je torej v ta zemljišča že vlagala in imajo torej že vso komunalno infrastrukturo. Ob tem je potrebno še izpostaviti, da mora biti to zemljišče večje od 400 kvadratnih metrov.«
Svetniki so na koncu s tesno večino podprli odlok v prvem branju.
V Kranju dvignejo nadomestilo za nezazidana zemljišča, v Ljubljani pa udarijo kar po vseh zemljiščih.
tukaj v članku manjka en pomemben podatek.. ki je bil izpostavljen tudi v kroniki dnevnika rtv slo1 z dne 2.11.2021 …
Občina ni vlagala v ta zemljišča, ki so v zasebni lasti, saj je vsa komunalna infrastruktura plačljiva in to po …