Ne počnite tega, če ne želite imeti zarošenih stekel

Foto: Profimedia
Foto: Profimedia
Stranski pojav močnega jesenskega deževja je tudi povečanje vlage v avtomobilu, ki se odraža v včasih zelo močno zaročenih šipah, kar se rado zgodi predvsem zjutraj.
Oglej si celoten članek

Včasih lahko traja kar nekaj minut, da se šipe dovolj odrosijo, da se lahko odpeljemo. Vendar pa lahko veliko naredimo sami, da je vlage v avtomobilu čim manj. Ta namreč lahko v kabino prodre na več načinov in za marsikaterega smo krivi sami.

Otresite mokra oblačila!

Vlago v notranjost avtomobila pogosto vnesemo sami predvsem z oblačili. Če čevljev pred vstopom v avtomobil v dežju ali snegu ne otresemo, se vlaga nabira v tekstilnih oblogah tal in potem iz njih hlapi kot vodna para, ki se nabira na šipah. To je pomembno predvsem med vsakdanjimi vožnjami po opravkih, ko gremo pogosto v in iz avtomobila.

Foto: Profimedia Zarosena avtomobilska stekla

Vzrok za vdor vlage v avtomobil pa so lahko tudi poškodbe na tesnilih stekel ali karoserije, slabo vzdrževana klimatska naprava in podobno.

Vključite klimatsko napravo!

Strokovnjaki opozarjajo, da je dobro, da tudi pozimi pustimo delovati klimatsko napravo, saj klimatska naprava zrak tudi suši, z njeno uporabo pa preprečimo ne le rosenje šip, ampak tudi nabiranje vlage v klimatizacijskih vodih. Poskrbeti pa moramo tudi za redno servisiranje klimatske naprave in zamenjavo kabinskega filtra, ki se sčasoma tudi navlaži.

Med dodatno opremo so priporočljiva tudi ogrevana vetrobranska stekla, z grelci, ki bodo še hitreje odrosili šipe, v mrazu pa jih bodo tudi hitro odmrznili. Kljub temu pa moramo zjutraj oziroma, preden se odpeljemo, vedno počakati, da se odrosijo tudi bočne šipe, saj je pomembna tudi vidljivost vstran ne le naprej in nazaj.

Foto: Andrej Leban Vlaga v avtu

Odstranite umazanijo!

Vsake toliko časa je dobro odpreti tudi pokrov motorja in odstraniti listje, ki se pogosto nabere pod njim. Listje se namreč navlaži in vlaži tudi zrak, ki skozi prezračevalni sistem piha v kabino. Poleg tega pa lahko listje zamaši tudi odvodne kanale predela pod vetrobranskim steklom, deževnica, ki ne more drugam, pa prodre v kabino.

Stranski pojav hladnih noči pa je tudi, da sopara, ki se je nabrala na šipah, ponoči zamrzne in zjutraj se moramo ubadati ne le z odroševanjem šip, ampak je treba z njih odstraniti tudi led, kar pa nam vzame še ve dragocenega časa. Zelo pomembno je torej, da se potrudimo, da v avtomobil vnesemo čim manj vode.

dezurni@styria-media.si

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 2

  • 10:26 30. Oktober 2024.

    Pozimi, ko je vse zamrznjeno, na vetrobran zlijem 2 litra tople vode in šaltam brisalce. V 30 sekundah je vse …

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.