Večina prebivalcev evropskih mest podpira evropsko opuščanje prodaje avtomobilov z notranjim zgorevanjem od leta 2030, da bi zmanjšali emisije zaradi segrevanja planeta, sporoča javnomnenjska raziskava YouGov.
Od 10.050 anketirancev je 63 % odgovorilo, da podpira idejo, da bi se po letu 2030 v Evropi smeli prodajati zgolj avtomobili brez emisij.
V spletni javnomnenjski raziskavi, ki je potekala v mesecu marcu in je vključila prebivalce 15 evropskih mest, je v povprečju 29 % nasprotovalo zamisli, da bi končali prodajo bencinskih in dizelskih avtomobilov, 8 % pa je še neopredeljenih.
V vseh mestih je večina anketirancev - od 51 % v Antwerpnu in Berlinu do 77 % v Rimu - podprla prepoved.
Bruseljska okoljska skupina Transport & Enviroment (T&E), ki je anketo naročila, je Evropsko komisijo pozvala, naj v predloge podnebne politike, ki bodo predvidoma dokončani junija, vključi končni datum prenehanja prodaje avtomobilov z zgorevanjem po vsej EU.
"Ljudje v mestih so najbolj izpostavljeni toksičnim ravnem onesnaženosti zraka in si zato ne želijo, da bi se avtomobili motorji z notranjim zgorevanjem prodajali dlje, kot je treba," je dejala vodja odbora za čista vozila v zeleni skupini lobistov Transport & Environme Julia Poliscanova.
Komisija je septembra sporočila, da bo ocenila, "kdaj naj motorji z notranjim zgorevanjem v avtomobilih prenehajo prihajati na trg", da bi dosegla cilj EU za zmanjšanje emisij do leta 2030.
V EU bodo letos predlagali strožje mejne vrednosti emisij za avtomobile in posodobili zakonodajo za pospešitev razširitve infrastrukture za polnjenje elektrike.
Prodaja električnih in priključnih hibridnih avtomobilov v EU se je leta 2020 skoraj potrojila na več kot milijon vozil ali več kot 10 % celotne prodaje.
Avstrija, Danska, Nizozemska in šest drugih držav so prejšnji mesec pozvale Evropsko komisijo, naj določi datum opustitve prodaje avtomobilov z zgorevanjem po vsej EU.
"Ta datum je treba uskladiti s ciljem podnebne nevtralnosti do leta 2050," je dejal neimenovan diplomat EU iz ene od držav, ki ga povzema tiskovna agencija Reuters.
"Če upoštevate življenjsko dobo avtomobilov, bo treba z leta 2030 prenehati na trg dodajati nove avtomobile z motorjem z notranjim zgorevanjem," pričevanje povzema agencija Reuters.
Velika Britanija, ki ni več članica EU, bo tudi leta 2030 prepovedala prodajo novih bencinskih in dizelskih avtomobilov in dostavnih vozil.
te ankete so narejene v mestih kjer zelo dobro deluje javni prevoz. vsem ki bi radi elektifikacijo avtomobilov pa. pejte …
Ja, vsi na te traparije električnih avtomobilov? Električen avto 20 mio let ne bo nadomestil bencinskega ali dizelskega. Domet 200 …
Podpiram idejo da bi bila prevozna sredstva gnana na vodik ne pa te umazane baterije ki samo zakrivajo resnico o …