Srednja poklicna in strokovna šola Bežigrad Ljubljana (SPSŠB) je bila gostiteljica 17. mednarodnega tekmovanja Junior Mechanic namenjenega dijakom drugih letnikov srednjih šol, ki se šolajo za poklic avtoserviserja.
V tekmovanju sodelujejo dijaki iz Turčije, Makedonije, Avstrije, Češke, Slovaške, Francije, Poljske, Litve in Slovenije. SPSŠB se je tekmovanju kot opazovalka pridružila leta 2014. Vsako državo zastopata dva dijaka, mentorji pa so hkrati tudi gostujoči sodniki. Slovenska dijaka Jošt Gornik in Luka Brazda sta kot predstavnika gostiteljev tekmovala izven konkurence, njuni rezultati pa so bili popolnoma na ravni višje uvrščenih.
Teorija in praksa
Tekmovalci so prvi dan po prihodu reševali teoretične naloge, ki so obsegale sto od skupaj štiristo možnih vprašanj s področja avtomehanike, drugi dan pa je bil posvečen praktičnemu delu z desetimi različnimi nalogami. Najprej so morali narediti električno napeljavo za avtomobilsko vlečno kljuko, nato izmeriti tlak in preveriti delovanje klimatske naprave, pravilno vezati električno napeljavo za smerokaze in opozorilne luči, narediti optično nastavitev podvozja, izmeriti motorno kompresijo, izdelati oziroma oblikovati zavorno cev, izmeriti neenakomerno obrabljenost zavornih kolutov, nastaviti višino in smer žarometov, diagnosticirati napako pri delovanju motorja in za konec še čim hitreje zamenjati pnevmatiko. Oba dela tekmovanja potekata v angleškem jeziku.
Zmaga v Avstrijo
Zmagovalca je določil seštevek točk teoretičnega in praktičnega dela, najbolje se je na tekmovanju izkazal Guenther Hagler iz Avstrije, ki mu je na drugem mestu delal družbo kolega Rafael Geiblinger, tretje mesto pa je zasedel Kestukis Mockus iz Litve. Tekmovalci so poleg priznanj prejeli tudi praktične nagrade.
"Tekmovanje je uspelo tako po organizacijski kot po tekmovalni plati, večjih težav ni bilo, je pa to kar zajeten organizacijski zalogaj. Čeprav sta naša dva dijaka tekmovala izven konkurence, so njuni rezultati pokazali, kje je nivo našega znanja, kako smo primerljivi s podobnimi šolami v tujini in nenazadnje, kako obvladujemo sodobno avtomobilsko tehnologijo in kako izobražujemo bodočo delovno silo v avtoservisni dejavnosti", je ob koncu tekmovanja povedal Alojz Kranjc, pomočnik ravnateljice SPSŠB.
Poleg tekmovanja so organizatorji za gostujoče dijake in njihove spremljevalce pripravili tudi pester spremljajoči program. Na koncu prvega tekmovalnega dneva so se zabavali s kartingi v ljubljanskem BTC, zadnji dan pred svečano podelitvijo pa si ogledali še Bled in Piran.
Prihodnje leto bo gostiteljica tekmovanja Litva.