Zdravje
5335 ogledov

Znanstveniki našli nenavaden način za boj proti komarjem

komar na roki Profimedia
Znanstveniki velike upe polagajo v nenavaden način boja proti boleznim, ki jih širijo komarji.

Znanstveniki si prizadevajo najti rešitve v boju z boleznimi, kot so denga, rumena mrzlica in zika. Gre za bolezni, ki jih prenašajo komarji. Velike upe polagajo v nenavadno metodo. 

Izvedli so poskus in spremenili genetsko pot, ki jo samci komarjev uporabljajo za sluh. Samci se namreč pri parjenju zanašajo na sluh. Komarji se parijo med letenjem v zraku. Sluh samcem omogoča, da na podlagi utripanja kril sledijo samicam. 

Rezultat prej omenjene raziskave je pokazal, da komarji, ki so imeli spremenjeno gensko pot za sluh, niso imeli fizičnega stika s samicami niti po treh dneh bivanja v isti kletki. 

Samice komarjev so tiste, ki širijo bolezni na ljudi, zato bi s poskusom, da bi jim preprečili rojevanje otrok, pomagali zmanjšati njihovo skupno število.

Učinek je bil absoluten

Znanstveniki s kalifornijske univerze v Irvinu so preučevali komarje vrste Aedes aegypti, ki vsako leto okužijo približno 400 milijonov ljudi. Natančno so opazovali njihove navade pri parjenju v zraku – to lahko traja od nekaj sekund do manj kot minute – nato pa ugotovili, kako to početje prekiniti s pomočjo genetike, poroča BBC. 

metrob, komarji | Avtor: Metrob Metrob

Ciljali so na beljakovino, ki je bistvena za sluh. Pri mutiranih komarjih se nevroni, ki so običajno vključeni v zaznavanje zvoka, niso odzivali na ton letenja ali udarce kril potencialnih partnerjev. Komarji, pri katerih ni bila izvedena mutacija, pa so se hitro parili, večkrat in oplodili skoraj vse samice v kletki.

Raziskovalci z univerze v Santa Barbari, ki so svoje delo objavili v reviji PNAS, so povedali, da je bil učinek izločitve gena »absoluten«, saj je bilo parjenje gluhih samcev v celoti odpravljeno. 

Preučujejo še eno metodo

Dr. Jörg Albert z Univerze v Oldenburgu v Nemčiji, strokovnjak za parjenje komarjev, je za BBC dejal, da je to obetavna pot za nadzor komarjev, vendar jo je treba preučiti. "Študija zagotavlja prvi neposredni molekularni test, ki nakazuje, da sluh dejansko ni le pomemben za razmnoževanje komarjev, ampak je bistvenega pomena. Brez sposobnosti samcev, da slišijo - in akustično sledijo - bi lahko samice komarjev izumrle."

Dodal je, da je druga metoda, ki jo preučujejo, izpuščanje sterilnih samcev na območjih, kjer so žarišča bolezni, ki jih širijo komarji. Čeprav lahko komarji prenašajo bolezni, so pomemben del prehranjevalne verige - na primer hrana za ribe, ptice, netopirje in žabe -, nekateri pa so tudi pomembni opraševalci.

dezurni@styria-media.si

Komentarjev 6
  • andrija 04:38 08.november 2024.

    ali boste naredili zapestnice z visokimi toni ki bojo odganjale komarje?

  • Toma 17:44 05.november 2024.

    Bravo, neverjetno odkritje!

  • sandi76 10:24 05.november 2024.

    Idealno bi bilo, če bi jim ups🤣leli spremeniti gene na tak način, da bi njihovo želo "mahedralo" in ne bi bili sposobni pičit človeka .