Zdravje > Življenjski stil
3765 ogledov

Zato ženske veliko bolj trpijo zaradi smrčanja

spanje, parček Žurnal24 main
Odkritje je presenetilo strokovnjake.

Smrčanje je najpogostejša motnja v dihanju, za katero trpi približno dvajset odstotkov populacije. Če je smrčanje hudo, takšna oseba zjutraj ni spočita, lahko se pojavi tudi jutranji glavobol. Seveda so tukaj še partnerji, ki cele noči poslušajo glasno žaganje, kar rado privede do prepirov in nočnih selitev na kavč. 

Ko naenkrat skočijo v zrak

Pri približno dveh odstotkih ljudi se smrčanje stopnjuje do prekinitev dihanja - apnje - med smrčanjem pogosto prenehajo dihati. Gre za tako imenovani sindrom obstruktivne apneje (OSA), ko pride do zapore v zgornjih dihalnih poteh. "Dalj časa kot ta zapora traja, manj kisika je na voljo za organizem in oseba se za trenutek prebudi, običajno globoko zajame zrak in zasmrči ter takoj ponovno zaspi, " pojasnjujejo na Kliniki Golnik. 

Takšno smrčanje ne moti samo spanca, ki se kaže v utrujenosti naslednji dan, ti ljudje so tudi bistveno bolj ogroženi zaradi srčnega infarkta in možganske kapi, navaja nedavno poročilo z letnega srečanja ameriškega združenja radiologov. "Najnovejša študija prinaša tudi presenečenje,"  povzema Science Daily. Raziskovalci, ki so pregledali zdravstveno stanje 4877 ljudi, so namreč ugotovili, da se motnja različno manifestira glede na spol. 

Presenečenje: Ženske bolj na udaru

Kot kaže so veliko bolj na udaru ženske, pri katerih (OSA) in smrčanje vodita k zgodnejšemu poslabšanju delovanja srca v primerjavi z moškimi.  Tako pri moških kot pri ženskah se zaradi smrčanje zadebeli mišica levega prekata. Nastane hipertrofija levega prekata, ker se povečata mišična in vezivna masa prekatne stene. Pri obremenitvi s prostornino, kadar se skozi srce pretaka prevelika količina krvi, se predvsem razširi votlina levega prekata. 

Večje tveganje za srčnii infarkt

Vendar so bile pri ženskah te spremembe bistveno izrazitejše. "Ugotovili smo, da bolezen bolj vpliva na žensko srce, kar pomeni večje tveganje za srčni nfarkt,"  je dejal vodilni avtor raziskave Adrian Curta. Zdravnik je opozoril na slabo diagnosticiranje sindroma obstruktivne apneje in opozoril, da bi morali ljudje, ki močno smrčijo, vsekakor obiskati zdravnika. "Prosite svojega partnerja, naj vas opazuje in si zapiše faze spanja. Posebej pozoren naj bo na tisti kratek čas, ko prenehate dihati in se naenkrat zaženete v zrak. Če niste prepričani, lahko prenočite v laboratoriju za spanje, kjer se med spanjem ves čas spremlja dihanje in beleži spremembe," dodaja. 

Laboratorij spanja tudi na Golniku

Ljudje, ki menijo, da imajo moten spanec zaradi nerednega dihanja, se z napotnico osebnega zdravnika najprej naročijo v specialistično pnevmološko in alergološko ambulanto na Golniku. "Če jim ob pregledu zdravnik pove, da je potrebna diagnostika v laboratoriju in se s tem strinjajo, jih bodo po telefonu obvestili laboranti. Na diagnostično noč pridejo bolniki ob 21h zvečer, z veljavno zdravstveno kartico, napotnico ter osebnimi stvarmi. Naslednje jutro odvzamemo kri. Bolnik počaka zdravnika, da se pogovorita o rezultatih ter nadaljnjih načrtih," pojasnjujejo.

 

 

Komentarjev 1
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.

Sorodne novice