Rdeče vino vsebuje dve vrsti polifenolov, naravnih spojine, ki imajo antioksidativne učinke in naj bi pomagale preprečevati, da bi bakterije, ki povzročajo zobne obloge, tvorile lepljive plasti na zobeh in dlesnih. Za zdaj še ni jasno, zakaj do tega pride, strokovnjaki pa opozarjajo tudi, da so v poskusih, ki so bili del raziskave, uporabili precej višje koncentracije polifenolov, kot jih sicer najdemo v vinu, je poročal National Post.
Zobna gniloba, bolezni dlesni in izguba zob prizadenejo od 60 do 90 odstotkov ljudi na svetu. "Tradicionalne terapije, ki se uporabljajo za vzdrževanje oralnega zdravja, imajo nekatere omejitve in iskanje terapij naravnega izvora pridobiva pozornost," je španska ekipa zapisala v Journal of Agricultural and Food Chemistry.
Lahko razje zobno površino
Do gnilobe in drugih zobnih bolezni pride, ko bakterije v ustih tvorijo lepljive plasti oziroma biofilme - kolonije bakterij, ki jih je težko ubiti. Te bakterije tvorijo obloge in proizvajajo kislino, ki lahko razje zobno površine.
Pred štirimi leti je ista skupina raziskovalcev v laboratoriju vzgojila bakterije, ki povzročajo gnilobo, in jih nato potopila v različne tekočine in biofilme. Rdeče vino - z alkoholom ali brez njega - kot tudi rdeče vino z izvlečki grozdnih semen, je bilo najbolj učinkovito pri odstranjevanju bakterij.
Nova študija pa gre še korak dlje. Raziskovali so pri delu s celicami, ki so imitirale tkivo dlesni, ugotovili, da sta dva specifična polifenola rdečega vina, bila boljša od skupnih vinskih izvlečkov pri preprečevanju razvoja bakterij. Zakaj sta bolj učinkovita še ni znano, vendar raziskovalci menijo, da bi lahko pri tem pomembno vlogo igrali metaboliti, ki nastanejo, ko začnemo prebavljati polifenole v ustih.