Zdravje > Življenjski stil
74 ogledov

Kako pomaga dnevni počitek

spanje sanje moški Shutterstock
Le trideset minut počitka po neprespani noči lahko pomembno vpliva na naš imunski sistem.

Če ste ponoči spali premalo, lahko popoldanski spanec občutno pomaga pri krepitvi imunskega sistema in odpravljanju posledic stresa, ugotavlja raziskava objavljena v Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism.

Pomanjkanje spanca predstavlja tudi javni problem, saj so zaspani ljudje v službi manj produktivni, povzročajo pa tudi več prometnih nesreč. Pri ljudeh, ki imajo pomanjkanje spanca, se sčasoma lahko pojavijo bolezni kot je denimo saldkorna bolezen tipa dva, debelost, visok krvni tlak in depresija.

Obnovi imunski sistem

“Naši podatki kažejo, da že tridesetminutni spanec čez dan spremeni hormonski učinek, ki ga ima neprespana noč,” zagotavlja eden od avtorjev raziskave Brice Faraut iz Univerze v Parizu Descartes-Srobonne Paris. “To je prva znanstvena raziskava, ki kaže na to, da lahko dnevni počitek obnovi imunski sistem. Raziskava bo koristna predvsem za nočne delavce,” dodaja.

V raziskavi so analizirali le zdrave moške stare od 25 do 32 let. Vsi so jedli popolnoma isto hrano in bili v laboratoriju izpostavljeni istim pogojem. Vsem so ponoči v laboratoriju omogočili le dve uri spanca. Polovici udeležencev so kasneje čez dan dovolili, da zaspijo za pol urce. Nato so vsem analizirali urin in slino in ugotavljali, kako je pomanjkanje spanca vplivalo na raven hormonov in drugih snovi v telesu.

Hormon, ki deluje ob stresu

Pri tistih moških, ki so ponoči spali le dve uri, so zaznali za 2,5-krat več hormona noradrenalina, ki je sicer živčni prenašalec simpatičnega živčevja ter hormon, ki ga izloča sredica nadledvičnice. Je hormon, ki se proizvaja kot odziv našega telesa na stres, pri katerem se med drugim poveča srčni utrip. Poleg serotonina je sicer noradrenalin eden najpomembnejših hormonov za srečo. Med drugim v stresnih situacijah poživlja možgane, spodbuja sposobnost zaznavanja in motivacijo. Pri tistih, ki so čez dan zaspali za pol ure, so zaznali normalno raven tega hormona. Popoldanski spanec je torej uravnal raven tega hormona.

Pomanjkanje počitka vpliva tudi na raven beljakovine interlevkina-6, ki deluje protivirusno. Koncentracija te beljakovine se po neprespani noči zmanjša, a se povrne na normalno raven po popoldanskem počitku. “Popoldanski počitek je enostaven način, kako zmanjšamo negativne posledice neprespane noči,” dodaja Faraut.

Komentarjev 1
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.