Nenujne zdravstvene storitve, ki jih bolniki uveljavljajo v ambulantah splošne nujne medicinske pomoči v celjskem urgentnem centru, so od danes plačljive. Na tak način bodo skušali omejiti delež nenujnih zdravstvenih obravnav v urgentnem centru. Kar polovica ljudi, ki pride na urgenco v Celju, naj ne bi potrebovala nujne medicinske pomoči.
V celjski bolnišnici vse od začetka delovanja urgentnega centra opažajo veliko rast števila obiskov bolnikov v ambulantah splošne nujne medicinske pomoči urgentnega centra. Število bolnikov, ki jih obravnavajo v urgentnih ambulantah, se je od začetka delovanja nujne medicinske pomoči, povečalo za 40 odstotkov. Številni prihajajo zaradi banalnih težav, veliko pa je takih, ki iščejo obvode zaradi dolgih čaklanih dob.
Petstopenjska lestvica nujnosti
Presojo, ali gre za uveljavljanje nujne ali nenujne zdravstvene storitve, bo opravil zdravnik, ki bo bolnika obravnaval v ambulanti. Kritičnost bolnikov bodo zdravniki ocenjevali po petstopenjski lestvici, do urgentne obravnave na račun zdravstvenega zavarovanja ne bodo upravičeni tisti z najbolj nizko in nizko ogroženostjo (prva in druga stopnja), če nimajo napotnice. Pregled naj bi jih stal med 30 in 50 evri.
Podpis soglasja
Bolniki, ki bodo prišli v ambulanto splošne nujne medicinske pomoči, morajo izpolniti izjavo in s podpisom potrditi, da soglašajo z možnostjo, da bodo v nenujnih primerih plačniki storitev. V urgentni ambulanti bolniki tudi ne morejo dobiti napotnic za naročene preglede, receptov za zdravila, ki jih redno jemljejo, in zdravniških potrdil, so še opozorili v Splošni bolnišnici Celje.
Nenujne obiske urgence zaračunavajo tudi v Mariboru in Ljubljani, o ponovni uvedbi tega ukrepa pa razmišljajo tudi v novomeški bolnišnici.
Potem tudi naj začnejo zaračunavati helikopterske prevoze planincev, ki gredo v gore v japonkah.