Predlog programa cepljenja za leto 2022 je še v usklajevanju s predlagateljem programa NIJZ in stroko, so za STA pojasnili na ministrstvu za zdravje. Gre za predlog, ki je v javnosti dvignil precej prahu, saj so ga nekateri razumeli kot poskus uvedbe obveznega cepljenja proti covidu-19 za zaposlene na določenih delovnih mestih.
Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) sicer še niso odgovorili na vprašanja STA, ali bodo predlagali spremembe svojega prvotnega predloga.
Sprememba v poglavju program za zaposlene
Prvotni predlog programa cepljenja vsebuje spremembe v poglavju program cepljenja za zaposlene, kjer so na NIJZ k navedenim boleznim dodali covid-19. To bi omogočilo, da se cepljenje proti covidu-19 opravi v skladu z izjavo o varnosti z oceno tveganja delovnih mest pri osebah, ki so pri opravljanju dela izpostavljene nalezljivim boleznim, in osebah, ki lahko pri delu prenesejo okužbo na druge osebe.
Vsakoletni program cepljenja sprejme minister za zdravje. Predlog programa je ministrstvo za zdravje poslalo v javno obravnavo in medresorsko usklajevanje, ki se je zaključilo konec januarja. Skupaj je prispelo več kot 30.000 pripomb, so za STA sporočili z ministrstva.
To so vsebinske pripombe
STA je po zakonu o dostopu do informacij javnega značaja zaprosila za vpogled v pripombe na predlog programa. Iz vpogleda je razvidno, da je večina oseb, ki je oddala svoj komentar, nasprotovala ravno spremembam v omenjenem poglavju. Nekateri posamezniki so predlog razumeli kot poskus uvedbe obveznega cepljenja proti covidu-19. Nekateri pa so navajali osebna mnenja, da naj za cepljenje proti covidu-19 ne bi obstajala strokovna podlaga, pa tudi, da naj cepiva proti covidu-19 ne bi bila učinkovita. Nekaj komentarjev je bilo sicer tudi žaljivih.
Na predlog programa cepljenja se je v času razprave in medresorskega usklajevanja odzvalo tudi več ministrstev. Ministrstva za finance, javno upravo in izobraževanje na predlog niso imela pripomb, na ministrstvu za delo pa so spomnili na načelo, da so vsi ukrepi, ki jih delodajalec izvaja z namenom zagotavljanja varnosti in zdravja pri delu, za delavce brezplačni. To v praksi pomeni, da stroške krije delodajalec, cepljenje proti covidu-19 pa sicer krije državni proračun, je razvidno iz dopisa, pod katerega je podpisan državni sekretar Cveto Uršič. Na ministrstvu za delo zato menijo, da lahko predlagana ureditev cepljenja zaradi finančne ugodnosti delodajalcev vodi k neselektivnemu in nestrokovnemu pristopu delodajalcev pri sprejemanju ukrepa o cepljenju covidu-19.
Hkrati ocenjujejo, da bi lahko pri spremembah poglavja cepljenje zaposlenih prišlo do težav z netransparentnimi oz. neustreznimi ocenami tveganja, neizvedbe posvetovanja z delavci ali njihovimi predstavniki oz. nasprotovanje posameznih skupin delavcev, pa tudi do morebitnega ugotavljanja ustavnosti ukrepa.
Odziv sindikatov
Na predlog programa so se odzvali tudi v Sindikatu vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (Sviz), kjer so opozorili na nekatere po njihovi oceni nejasne dele predloga. Tako so se spraševali o možnosti, da bi se različni delodajalci v vzgoji in izobraževanju o določitvi cepljenja proti covidu-19 za določeno delovno mesto odločili različno.
V Združenju svetov delavcev Slovenije so navedli, da v predlogu prepoznavajo prikrito uvedbo obveznega cepljenja proti covidu-19 za zaposlene, kar je po njihovem prepričanju lahko močno ustavno sporno.
V Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) pa so med drugim opozorili, da covid-19 ni naveden v zakonu o nalezljivih boleznih. Svoje pripombe so pred časom predstavili ministru za zdravje Janezu Poklukarju, kar je potrdil tudi sam. Izvršna sekretarka ZSSS za varnost in zdravje pri delu Lučka Böhm je za STA pojasnila, da jim je minister Poklukar na sestanku povedal, da zbirajo pripombe na predlog programa, ki jih bodo nato preučili.
Enako je v izjavah za medije poudarjal tudi Poklukar. "Če bo treba, bomo stvari ponovno pretresli," je napovedal in dodal, da bo končna odločitev usklajena z infektološko in epidemiološko stroko ter stroko medicine dela. Po drugi strani pa bo odločitev kar se da sprejemljiva tudi za družbo, je poudaril.
mrššššš
Dokler tile beli šintarji ne bodo osebno ogroženi, ne bodo odnehali. So zavohali in že tudi okusili kri sodržavljanov. Da ne govorim o skorumpiranih politikih, ki so nam ob pomoči te novodobne bele garde z lahkoto 'prodajali' svoje cepilne norosti… ...prikaži več in sedaj z norimi idejami o 'reševanju' Ukrajine debilizirajo še svet. Za to je bil čas pred meseci, ampak takrat so na Brdu raje malicali kuhana lička. Medvede, ki se prehranjujejo 's krvjo', odstrelijo, ker ne pomaga nič drugega.....
S čim bodo cepili, če se sevi ves čas spreminjajo in ga cepiva ne dohajajo. Naj spodbujajo zdravo življenje, jemanje vitaminov in zdravil, ki so se izkazala za učinkovita v primeru bolezni, ne pa, da jih prepovejo.