"Še prejšnji teden je moja mama lahko za prevoz do bolnišnice lahko koristila reševalno vozilo, ta teden pa so ji dejali, da to zaradi spremenjenih pravil ne bo več mogoče," nam je prejšnji teden povedala bralka in obenem dodala, da so ji dejali, da bo stroške za prevoz, ki ga bo uporabila, sicer dobila povrnjene. "Kako naj se pelje z avtobusom, saj se komaj premika. Morala sem jo peljati sama."
Pri Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije pojasnjujejo, da na področju, ki ureja upravičenost prevoza bolnikov z reševalnim vozilom ni prišlo do nobenih sprememb. "Gre za pravico, ki je urejena z Zakonom o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju ter Pravilih obveznega zdravstvenega zavarovanja, ki se letos nista spreminjala," razlaga Damjan Kos z ZZZS.
Lahko se pritoži na lokalni ZZZS
Na vprašanje, ali so zdravniki in Zdravstveni domovi glede upravičenosti prevoza bolnikov z reševalnim vozilom dobili kakšna nova navodila, pri ZZZS prav tako odgovarjajo, da ne. "Predlagamo, da se bralka za pojasnilo o uresničevanju pravice obrne na območno enoto ZZZS," pravi Kos. "Tam lahko lahko vloži tudi pritožbo v primeru kršenja pravic zavarovancev do reševalnega prevoza s strani izvajalcev zdravstvenih storitev."
Veljavni predpisi pravico do nenujnega reševalnega prevoza določajo skupaj s pravico do nujnega reševalnega prevoza, in sicer v okviru pravice do prevoza reševalnimi in drugimi vozili. Pravila obveznega zdravstvenega zavarovanja tako v 54. členu določajo, da ima zavarovana oseba pravico do prevoza z reševalnimi in drugimi vozili, kadar iz zdravstvenih razlogov ni mogoče opraviti prevoza z javnim prevoznim sredstvom.
Poleg nujnih prevozov, ko je potrebno zagotoviti čimprejšnjo zdravniško pomoč, so do prevoza z reševalnim vozilom do zdravstvenega zavoda ali zdravnika upravičene nepokretne zavarovane osebe ali osebe, ki potrebujejo prevoz na ali z dialize. Prav tako pravica do prevoza z reševalnim vozilom zavarovani osebi pripada v primeru, ko bi lahko bil prevoz z javnim prevoznim sredstvom ali osebnim avtomobilom škodljiv, ali za prevoz bolne osebe s spremstvom zdravstvenega delavca.
Le do najbližjega ustreznega izvajalca
Pravica do prevoza je zagotovljena le od stalnega prebivališča zavarovane osebe do najbližjega ustreznega izvajalca zdravstvenih storitev in nazaj. "Zavarovana oseba lahko uveljavi pravico do prevoza, ko njen osebni zdravnik ugotovi, da je le-ta potreben in utemeljen," pojasnjujejo pri ZZZS. "V tem primeru osebni zdravnik izda ustrezno listino, t. j. nalog za prevoz. V primeru, da gre za
prevoze na dializo in z dialize ali ko je potrebno zavarovano osebo premestiti v drugo bolnišnico ali iz bolnišnice v zdravilišče, iz bolnišnice ali zdravilišča na dom glede na njegovo zdravstveno stanje ali od specialista na dom, lahko listino za naročilo prevoza izda napotni zdravnik. Nujni prevoz sme odrediti tudi drug zdravnik, ki potrdi nujnost prevoza na listini za odreditev prevoza z reševalnim vozilom ali zdravnik, ki je po opravljenem prevozu prevzel zavarovano osebo v zdravljenje."
Nennujni reševalni prevozi osebe brez spremstva ali zdravstene oskrbe zdravstvenega delavca se imenujejo tudi sanitetni prevozi, mednje pa sodijo tudi prevozi onkoloških bolnikov na obsevanja in kemoterapijo na Onkološki inštitut. Pogoje za sanitetne prevoze natančneje opredeljujejo Navodila za uveljavljanje pravice zavarovanih oseb do prevoza z reševalnimi in drugimi vozili v obveznem zdravstvenem zavarovanju, ki določajo, da smejo izvajalci prevozov hkrati prepeljati največ toliko zavarovanih oseb, kolikor je registriranih sedežev v vozilu, zmanjšano za dva.
Povračila stroškov tudi prek deset tisočakov
Zavarovane osebe, ki ne koristijo oz. niso upravičeni do nenujnega reševalnega prevoza, lahko uveljavljajo povračilo potnih stroškov. V določenih primerih, lahko zavarovanci uporabijo tudi taksi prevoz, pri čemer se povračilo stroškov opravi v višini, kot izhaja iz predloženega računa za prevoz, vendar ne več, kot bi znašala kilometrina, t. j. deset odstotkov cene litra neosvinčenega bencina - 95 oktanov na kilometer, veljavna v času potovanja. Podrobnosti izračuna povračila stroškov lahko preberete v zložeki ZZZS o Pravici do povračila potnih stroškov za potovanje k izvajalcu zdravstvenih storitev v Sloveniji in tujini.
Najvišji potni stroški, ki jih je povrnila ZZZS, se nanašajo na najzahtevnejše oblike zdravljenja v tujini, denimo v primeru prevozov otrok oziroma novorojenčkov, ki so potrebovali operacijo na srcu zaradi prirojene srčne napake. Takšni prevozi, ki so se v zadnjih sedmih letih opravljali z letalom, so zavarovalnico stali tudi več kot deset tisoč evrov.
največji bolnik v sloveniji je DRŽAVA.
V tej prekleti gnili državi vedno bolj zaudarja... rakasta tvorba v Evropi.
dokler lahko hodiš ,te lahko pelje svojc ali prijatelj,za vsak drek rešilec ne more voziti,kaj mislite da so reševalci na jedrski pogon,pa neka logična meja mora bit,pol ostanejo v bolnici nekateri ,jih pa pol sveta obišče,biti v pomoč pa nimajo cajta