“Konoplja je edinstvena rastlina v naravi, ki vsebuje idealno koncentracijo omega 3 in omega 6 maščobnih kislin, ki jih v naravi v takšni obliki ne najdemo nikjer drugje,” pravi Primož Podgoršek iz podjetja Stila.
Hladno stiskano konopljino olje se pridobiva iz semen industrijske konoplje in nas oskrbuje z visoko vrednostjo nenasičenih omega 6 in omega 3 maščobnih kislin. “Gre za zelo hranilno olje, ki vsebuje esencialne maščobne kisline (EFA), katere človeško telo nujno potrebuje, vendar jih ne more proizvesti samo, ampak jih dobi skozi prehrano,” pojasnjuje Podgoršek.
Brez psihoaktivnih substanc
Konopljinega olja ne smemo mešati s prepovedanim hašiševim oljem. “Od našega konopljinega olja ne moreš biti zadet, saj je pridelano iz semen industrijske konoplje, ki ne vsebuje psihoaktivnih substanc kot denimo prepovedana indijska konoplja,” pravi. Dodaja, da ga lahko uživajo tudi otroci, saj ni namenjeno le kot dodatek za že nastale zdravstvene težave, ampak se ga uporablja tudi preventivno.
“Drug način uporabe je tudi kot mazilo, saj pomirjujoče vpliva na razne ekceme in izpuščaje, blagodejen vpliv ima na luskavico,” našteva. Konopljino olje se lahko uporablja tudi kot navadno olje za v solate in ostale hladne jedi. Ker je njihovo olje hladno stiskano, odsvetuje njegovo segrevanje, saj bi s tem uničili njegove dobre lastnosti
Točnih podatkov, koliko konopljinega olja pridelamo in porabimo v Sloveniji nimajo. Pravi pa, da je povpraševanje po slovenskem, biološkem in hladno stiskanem konopljinem olju po izkušnjah njihovega podjetja zelo veliko. Kljub temu se mu zdi nujno ozaveščanje ljudi o izdelkih iz konoplje, saj veliko oseb še vedno meša industrijsko in pravo konopljo. Razpon cen konopljinega olja je v Sloveniji velik in se gibljejo od 13 do nekje 25 evrov za 0,5 litrske steklenice.