Mikroplastika, ki jo v okolje izpuščajo avtomobilske pnevmatike, se lahko kopiči v solati in drugih užitnih rastlinah, ugotavljajo raziskovalci. Kot piše v študiji, je to več kot upravičen razlog, da se odgovorne iz avtomobilske industrije spodbudi k prijaznejšemu pristopu pri proizvodnji avtomobilskih gum.
"Polovica mikroplastike na svetu nastane zaradi obrabe avtomobilskih gum," je opozoril Thilo Hofmann iz Centra za mikrobiologijo in znanost o okoljskih sistemih Univerze na Dunaju. Rezultate laboratorijske študije so avstrijski znanstveniki objavili v reviji Environmental Science & Technology.
"Težava je v tem, da lahko mikroplastika, ki se sprosti v okolje ob drgnjenju avtomobilskih gum ob tla, vsebuje strupene kemikalije. Aditivi, ki jih proizvajalci pnevmatikam dodajajo, da bi jim zagotovili določene lastnosti, kot je na primer večja vzdržljivost, se v določenem trenutku zlijejo v čistilne naprave. To se zgodi na primer, ko dežuje. In te odpadne vode se nato pogosto uporabljajo na poljih kot gnojilo," je pojasnil Hofmann.
Uporaba teh gnojil je običajna praksa v nekaterih delih Evrope, Bližnjega vzhoda in Severne Amerike. Švica je že prepovedala gnojenje z blatom iz čistilnih naprav, je dejal Hofmann.
V okviru študije so raziskovalci pregledali šest snovi. Hofmann trdi, da naj bi bil eden od dodatkov – imenovan 6PPD – vzrok za pogin skoraj vseh lososov v določenih delih rek na severozahodni obali ZDA. V tem primeru se domneva, da mikroplastika iz avtomobilskih gum ob dežju steče v bližnjo odpadno vodo.
dezurni@styria-media.si
Guma in potem iz gume mikroplastika ... WTF
Vsaj enkrat se je obrestovalo sloveniji z zamujanjem zakonodaje. V sloveniji je z odpadnim blatom prepovedano gnojiti. Kar pa ne ustavi kriminalnih kretenov, ki ponoci na crno odlagajo komunalno blato.
Ma nakladajo jaz bom jedel tisto kar paše meso je termično obdelano solato pač jemo sirovo