Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin je bila s strani Evropskega hitrega sistema obveščanja za živila in krmo (RASFF) obveščena o distribuciji sušenih alg v Slovenijo, za katere so nemški inšpektorji ugotovili, da vsebujejo previsoke vrednosti joda.
Podatki o živilu:
- Živilo: Sušene alge - Porto Muinos KOMBU
- Poreklo: Španija
- Distributer v Slovenijo: Dennree GmbH, Nemčija
- Lot/serija: LK 211217
- Rok uporabe: Uporabno do 30.4.2020
- Pakiranje: 25 g
Uživanje takšnega živila ima lahko škodljive posledice za zdravje ljudi. Potrošnikom, ki so omenjeno živilo že kupili, svetujejo, da ga ne uživajo.
Priporočen vnos joda za odraslega človeka je 150 µg na dan. Večje potrebe po jodu imajo nosečnice in doječe mamice
Zgornja dopustna meja vnosa je 600 µg joda na dan za odraslega človeka, do tveganj za prekomeren vnos pa prihaja predvsem pri uživanju morskih alg in prehranskih dopolnil, opozarjajo na portalu prehrana. si.
Čezmerni vnos joda: Opozorila strokovnjakov
Na Nacionalnem inštututu za javno zdravje ob tem dodajajo, da se škodljivi učinki čezmernega vnosa joda kažejo v motnjah aktivnosti šcitnične žleze, drugi možni učinki so še lahko preobčutljivost ali celo zastrupitev pri visokih količinah zaužitega joda. "Določena skupina ljudi, ki že ima eno od oblik avtoimunskega obolenja ščitnice, je na presežke joda še posebej občutljiva in reagira na količine, ki pri normalni populaciji ne povzročajo težav. Taki bolniki lahko razvijejo tiroiditis, golšo, hipotirozo, hipertirozo, občutljivostne reakcije, papilarni rak ščitnice in akutne učinke izpostavljenosti jodu. Hipotiroza, inducirana s čezmernim vnosom joda, je značilna za ženske, ki imajo še neizraženo bolezen ščitnice," opozarjajo naši strokovnjaki.
Pomemben element, vendar ne preveč
Sicer je od (I) je element, ki je nujen za preživetje vseh sesalcev. Je sestavni del naše prehrane, kjer se nahaja v oblikah jodida ali jodata. Je ključni sestavni del ščitničnih hormonov, ki imajo vpliv na metabolizem, razvoj in rast, obenem pa je pomemben za razvoj možganov, predvsem med nosečnostjo in otroštvom.