Svetovna zdravstvena organizacija (SZO) in Organizacija Združenih narodov za hrano in kmetijstvo (FAO) na podlagi številnih raziskav priporočata za odraslo prebivalstvo vnos največ petih gramov soli na dan, kar pomeni le eno čajno žličko. “Temu priporočilu sledi tudi Slovenija. Za osnovno delovanje organizma oziroma tako imenovane fiziološke potrebe dnevno mladostniki in odrasli potrebujejo samo 1,4 grama soli, otroci pa glede na nižjo telesno težo še manj, v starosti od enega do štirih let 0,8 grama soli,” pravijo na NIJZ.
Ženske zaužijejo manj soli
Po podatkih NIJZ odrasli prebivalci Slovenije v povprečju še vedno za dobrih 130 odstotkov presegamo še priporočeno dnevno količino soli. V zadnjih desetih letih so strokovnjaki v javnem zdravju s celostnim pristopom vložili veliko truda v zmanjševanje zaužite soli pri prebivalcih Slovenije. “Podatki nacionalnih raziskav tako že kažejo spodbuden trend zmanjševanja uživanja soli, še posebej pri moških, pri katerih se je v obdobju med 2007 in 2012 vnos soli zmanjšal za 9,8 odstotka,” pravijo.
Z raziskavami so že pokazali, da so v prehrani Slovencev med kupljenimi izdelki največji vir zaužite kuhinjske soli kruh in krušno pecivo nekatere vrste kruha, žemlje, sirove štručke, slaniki, …), mesni izdelki, ki so v prehrani Slovencev prepogosto na dnevnem jedilniku (salame, suho meso, klobase, hrenovke,…), siri in vložena zelenjava. Tudi prehranjevanje izven doma je eden od pomembnih dejavnikov čezmernega uživanja soli, saj že posamezne jedi kot je na primer pica, lahko vsebujejo tudi petkratno količino priporočenega dnevnega vnosa soli.