Kar 21 odstotkov Američanov se prehranjuje brezglutensko, čeprav jih samo en odstotek trpi zaradi celijakije - zdravstvenega stanja, ki zahteva popoln umik glutena iz prehrane.
Modni trend
Za osebe, ki imajo celijakijo, življensko nevarno avtoimuno bolezen, je izločitev glutena iz prehrane življenjskega pomena, mnogi drugi pa so podlegli modnemu trendu, ki ga s pridom izkorišča prehrambena industrija.
A hrana brez glutena ne vsebuje pomembnih hranljivih snovi, saj gre za predelana živila, osnovna sestavina je mnogokrat krompirjev in rižev škrob.
Vlaknine, vitamini in minerali
Za razliko od brezglutenskih živil imajo polnovredne žitarice, ki vsebujejo tudi gluten, mnogo koristnih snovi, kot so vitamini, minerali, beljakovine in vlaknine.
Veliko žit na tržišču je predelanih in s tem izgubijo bogato hranilno vrednost, med njimi poleg vlaknin železo, cink, folno kislino, vitamin B3, B2 in B1, kalcij, vitamin B12 in fosfor.
Več raziskav je pokazalo, da imajo osebe, ki jedo polnovredne žitarice manj možnosti, da bodo obolele za diabetesom, srčnimi boleznimi, pa tudi nekaterimi vrstami raka.
Premalo sadja in zelenjave
Polnovrende žitarice dobro vplivajo tudi na občutek sitosti, zato pomagajo pri vzdrževanju telesne teže, sladkorja v krvi, kar je pomembno za osebe, ki trpijo zaradi diabetesa tipa 2.
Vlakna v polnovrednih žitaric dobro vplivajo na zdravje črevesja, antioksidanti pa pomagajo pri preprečevanju nastanka raka in srčnožilnih obolenj.
Veliko vrst bolezni znanstveniki povezujejo z nepolnovredno prehrano, v kateri je premalo sadja, zelenjave in polnovrednih žitaric.
Raziskave so pokazale, da je boljše počutje oseb, ki se prehranjujejo brezglutensko, pogosto posledica izločanja velikih količinih rafiniranih ogljikovih hidratov in desertov, ki vsebuje veliko sladkorja, a tudi protein, ki se mu izogibajo.
dezurni@zurnal24.si