V četrtek je bilo opravljenih 1.428 testov PCR in 11.841 hitrih antigenskih testov, s katerimi so potrdili 2.979 novih primerov okužb. Tako kot že vse dni v tem tednu tudi tokrat v primerjavi s tednom pred tem beležimo okoli 30-odstotno rast primerov.
Posledično se zvišuje tako ocenjeno število aktivnih primerov (31.081) kot štirinajstdnevna incidenca na sto tisoč prebivalcev (1.466) in sedemdnevno povprečje potrjenih primerov (2.492).
Povečanje števila primerov je bilo pričakovano. Kot je pojasnila Bojana Beović, je to posledica sproščanja ukrepov in nizkih temperatur, pa tudi širjenja podrazličice omikrona BA.2. Iz podatkov Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano (NLZOH) je razvidno, da tudi pri nas delež te različice vztrajno narašča.
Podoben trend kot pri nas je prisoten tudi drugje po Evropi. Primeri rastejo tako v Nemčiji, Franciji, Avstriji kot tudi na Hrvaškem.
Matjaž Leskovar z IJS pojasnjuje, da bo "zaradi velike kužnosti virusa in kratkega trajanja imunosti virus ves čas hitro krožil. Zaradi vpliva vremena bo poleti krožil nekoliko počasneje, pozimi pa nekoliko hitreje. Tudi endemija bo ves čas valovala". Spodbudno pa je, da "bodo ti valovi v bolnišnicah bistveno manjši, kot so bili med epidemijo".
Stanje v bolnišnicah se počasi, a vztrajno izboljšuje. V bolnišnicah je nekaj več kot 300 bolnikov, ki so zboleli za covidom-19, od tega jih je 64 v enotah intenzivne terapije.
Ja zdaj pa ne smemo biti več niti prehlajeni in imeti viroz kot zadnjih 100 let. Zdaj je vse covid, smrtno nevaren z 99,8% preživetjem. Stari s svojimi boleznimi so pa od nekdaj umirali in vedno bodo, s covidom ali brez.
Kaj se porasta okužb zaradi sproščanja ukrepov res ni pričakovalo?
Kar pomnim, cerka 55 let, se je temu reklo sezonski prehladi- gripa..