Univerzitetni klinični center UKC Ljubljana je v začetku novembra lani sklenil pogodbo s praško bolnišnico Motol o sodelovanju na področju obravnave otrok s prirojenimi srčnimi napakami. Pogodba se konec tega meseca izteče, iz naše največje bolnišnice pa so sporočili, da jo bodo podaljšali: "Vsebina sodelovanja bo podobna pogodbi, ki smo jo imeli s tujimi centri pred 1. novembrom 2017. V UKC Ljubljana bo otroke s prirojenimi srčnimi napakami še naprej operirala ista ekipa kirurgov kot doslej," so pojasnili.
Po sedanji pogodbi Praga zagotavlja tri polno usposobljene in izkušene srčne kirurge, ki so morali redno izvajati operacije v UKC vsaj dvakrat mesečno.
Nesoglasja med zdravniki
Pogodba je predvidevala tudi izbraževanje slovenskih zdravnikov, vendar sta se kirurga Miha Weiss in Tadeja Kolar pozneje odločila, da se zaradi nesoglasij med sodelujočimi ne bosta izobraževala v programu. Sodelovanju se je odpovedal tudi Gorazd Kalan, ki je skrbel za koordinacijo s češkim centrom.
Čehi niso najbolj navdušeni
Ne samo da v otroški srčni kirurgiji ne sodeluje več noben od zdravnikov, ki so navedeni v pogodbi, zaradi česar Čehi po neuradnih informacijah niso ravno navdušeni, prav tako država ustanavlja samostojni Nacionalni inštitut za otroške srčne bolezni, dodaja STA.
Z UKC Ljubljana so medtem zapisali, da jim je v ospredju skrb za bolnike: "Tako bo še naprej zagotavljal kar najbolj kakovostno obravnavo otrok s prirojenimi srčni napakami. Vodstvo UKC Ljubljana sicer tvorno sodeluje z Ministrstvom za zdravje RS pri čimprejšnji vzpostavitvi Nacionalnega inštituta za otroške srčne bolezni," sporočajo z UKC. Inštitut naj bi po načrtih začel delovati 1. maja.